Ukrajinský parlament dnes schválil zákon umožňující osvobodit vězněnou vůdkyni opozice, bývalou premiérku Juliji Tymošenkovou. Parlament 310 zákonodárců zrušil trestnost skutku, za který byla expremiérka odsouzena na sedm let do vězení. K přijetí příslušného zákona by přitom stačila nadpoloviční většina 226 ze 450 poslanců.
"Bývalá premiérka může v souladu s přijatým zákonem vyjít na svobodu," napsal ITAR-TASS. "Pusťte Juliji!" skandovali poslanci. Davy lidí na kyjevském náměstí Nezávislosti, zvaném Majdan, na rozhodnutí parlamentu zareagovaly jásotem a ovacemi.
Naopak dav na Majdanu vyhvízdal politiky, kteří uzavřeli s Janukovyčem dohodu o předčasných prezidentských volbách do konce roku, a požadoval prezidentovo odstoupení do sobotního dopoledne. Opoziční poslanci pak podle ruských tiskových agentur předložili do parlamentu návrh zákona o sesazení hlavy státu. Bližší podrobnosti o předloze však nejsou známy.
"Vystoupení Vitalije Klička přerušil jeden z velitelů Majdanu. Vystoupil na scéně a prohlásil, že jestli prezident Viktor Janukovyč neodstoupí do 10. hodiny ranní 22. února, lidi přistoupí k ozbrojenému útoku," napsal deník Ukrajinskaja pravda na svém webu.
V danou chvíli davem pronášeli rakve s aktivisty, které zastřelili policisté během srážek v hlavním městě. "Politici na scéně poklekli, aby uctili památku padlých hrdinů, ale nebyli přesvědčiví a dav pokračoval v hvízdotu během jejich vystoupení," dodal list.
K zahájení procedury odvolávání hlavy státu je podle stávající ústavy zapotřebí nejméně 226 ze 450 poslanců parlamentu, připomněla agentura ITAR-TASS a dodala, že následně by sněmovna měla vytvořit zvláštní vyšetřovací komisi, jejíž závěry by se souhlasem nejméně 300 poslanců měly posloužit k obvinění hlavy státu u nejvyššího soudu. Po jeho verdiktu o prezidentově zradě či jiném zločinu by pro odvolání hlavy státu bylo zapotřebí nejméně 338 poslanců, tedy tříčtvrtinové většiny. Povinnosti hlavy státu by do zvolení nového prezidenta přešly na předsedu parlamentu.
Janukovyč má zákon podepsat "okamžitě a bezodkladně"
Parlament v pátek už schválil zákon umožňující osvobodit Tymošenkovou, která by podle výpočtů ukrajinských médií mohla vyjít z vězení během dvou až 20 dnů. Janukovyč má totiž lhůtu až 15 dnů, aby zákon podepsal.
Zástupce a bývalý ministr Tymošenkové Arsenij Jaceňuk vyzval Janukovyče, aby zákon "okamžitě a bezodkladně" podepsal. Ale podle advokáta bývalé premiérky Serhije Vlasenka bude kromě zákona a prezidentova podpisu zapotřebí ještě příslušné rozhodnutí soudu, aby jeho klientka mohla vyjít z vězení.
Poslanci také schválili zvláštní zákon, který znamená návrat k ústavě z roku 2004 a který odebírá hlavě státu některé pravomoci. Sněmovna rovněž zakázala trestní stíhání účastníků pokojných protestních akcí a odstranila od plnění funkce ministra vnitra Vitalije Zacharčenka, který během vrcholící krize nařídil rozdat policistům automatické zbraně a ostré náboje.
Kroky zákonodárců odpovídají dnes uzavřené dohodě mezi prezidentem Viktorem Janukovyčem a opozičními předáky. Ta počítá i s uspořádáním předčasných prezidentských voleb do konce letošního roku.
Během dneška podle agentury Interfax opustilo poslanecký klub Janukovyčovy Strany regionů 28 z původně 205 členů
Vizitka vězněné ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové (53 let; parlament v pátek zrušil trestnost skutku, za který byla odsouzena na sedm let do vězení) - Tymošenková, která je ve vězení od srpna 2011, proslula jako jedna z vůdčích osobností takzvané oranžové revoluce, jež vynesla koncem roku 2004 Viktora Juščenka do prezidentského křesla, o něž se ucházel i současný proruský prezident Viktor Janukovyč. Tymošenková tehdy ohromovala půvabem, ale také odhodláním a radikalismem, s nimiž prosazovala své cíle. |