Nejméně 28 mrtvých a stovky zraněných si vyžádaly nepokoje v jižním Kyrgyzstánu. Stovky mladých lidí tam rozbíjely okna, rabovaly obchody a zapalovaly automobily. V jižní části země byl vyhlášen výjimečný stav a zákaz nočního vycházení, město Oš obsadila armáda.
Ohniskem nepokojů je dvousettisícová jihokryrgyzská Oš, kde kromě silných komunit Uzbeků a Kyrgyzů žijí příslušníci desítek dalších národností. Gangy výrostků vyzbrojených holemi a kamením tu v noci a dnes ráno vytloukaly výkladní skříně a zapalovaly automobily. Nejméně 28 mladých lidí přišlo při nepokojích o život, hospitalizováno bylo přes 120, podle některých zdrojů dokonce kolem 500 lidí.
ČTĚTE TAKÉ: Kyrgyzstán nabízí až sto tisíc dolarů za Bakijeva
Nad městem přelétaly vojenské vrtulníky, několik budov v Oši hoří a do města se stahují další vojenské oddíly. Podle agentury 24.kg se do nočních nepokojů zapojilo až 3000 lidí. Centrum města je pusté, obchody jsou zavřené, nefunguje městská doprava. V ulicích hlídkuje těžká vojenská technika, silnice k předměstským sídlištím blokují barikády.
Příčiny incidentů jsou nejasné. Místní úřady tvrdí, že násilí nemá etnické pozadí, nicméně ostraha nedaleké hranice s Uzbekistánem byla posílena. Podle místního tisku byla roznětkou nepokojů hádka v jednom z místních nočních klubů, která přerostla v přestřelku mezi skupinami uzbecké a kyrgyzské mládeže. Předsedkyně prozatímní vlády Roza Otunbajevová označila v televizním projevu zostření situace na jihu země za "lokální konflikt".
K vážným nepokojům došlo na jihu Kyrgyzstánu už 19. května, kdy ve městě Džalalabadu zahynuli nejméně tři lidé. I tam úřady řešily situaci vyhlášením výjimečného stavu.
Jih Kyrgyzstánu je politickým zázemím svrženého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva, který se po dubnovém převratu uchýlil do Běloruska. Bývalý prezident podle některých informací prostřednictvím zločineckých gangů provokuje v Kyrgyzstánu nepokoje a etnické střety.
Foto: ČTK/AP