Laboratorní testy v sobotu potvrdily, že uhynulá drůbež nalezená tento týden ve dvou chovech nedaleko Moskvy byla nakažena virem H5N1 ptačí chřipky, který je smrtelný i pro člověka. Informovaly o tom ruské úřady.
V Odincevském a Domodědovském okrese západně a jižně od Moskvy uhynulo tento týden přes 30 kusů drůbeže. Jde o první případy viru H5N1, které se vyskytly v takové blízkosti ruské metropole.
"Bylo potvrzeno, že jde o H5N1," prohlásil dnes mluvčí ruského federálního veterinárního úřadu (Rosellchoznadzor) Alexej Alexejenko. "V neděli provedeme další testy, abychom zjistili, nakolik je virus agresivní," dodal.
V sobotu byl oznámen úhyn ptáků také ve třetí lokalitě, na soukromé farmě Podolsk na předměstí ruské metropole, kde uhynulo 44 kusů drůbeže. V tomto případě se na výsledky testů na ptačí chřipku ještě čeká, uvedla agentura AP.
V postižených oblastech jsou přijímána přísná preventivní opatření. Vicegubernátor Moskevské oblasti informoval, že lidé, kteří byli s nakaženou drůbeží v kontaktu, jsou v karanténě lékařských zařízení, nejeví však známky nákazy. Drůbež ze zasažených chovů byla vybita.
Ruská televize odvysílala záběry, na nichž jsou vidět veterinární pracovníci v ochranných oblecích, kteří kontrolují chovy drůbeže v soukromých domech a stříkají pneumatiky automobilů dezinfekcí. Úřady také nařídily uzavřít moskevský trh s drůbeží, kde byli pravděpodobně někteří z infikovaných ptáků zakoupeni.
V Rusku se ptačí chřipka poprvé objevila v roce 2005 na Sibiři a další ohniska se poté vyskytla dále na západ, převážně však v oblastech daleko od Moskvy. Loni byly případy ptačí chřipky zaznamenány na 93 místech na Sibiři a v jižním Rusku, především na severním Kavkaze v blízkosti hranic s Gruzií a Ázerbájdžánem. Několik případů bylo zaznamenáno také v okolí sibiřského Novosibirsku a Omsku.
Žádné případy onemocnění lidí ptačí chřipkou nebyly zatím v Rusku hlášeny. Ve světě si však ptačí chřipka vyžádala od roku 2003 již nejméně 167 lidských obětí, převážně v asijských zemích.
Foto: AP