V Rusku se krade i při výrobě strategických raket
09.09.2009 12:10
Ruská tajná služba zatkla náměstka ředitele a dva další řídicí pracovníky volgogradského podniku Barrikady. Podezírá je ze zpronevěry více než 17 milionů rublů (skoro deset milionů korun) při plnění státní zakázky na dodávku strategických raket Topol-M.
Obviněným hrozí až deset let vězení, oznámil dnes list Vedomosti. Podle listu Kommersant byl ředitel podniku ze stejného důvodu odsouzen již loni.
ČTĚTE TAKÉ: Ruská mafie poslala Íránu rakety. Další "arktická" verze
Podle deníku, který se odvolává na vyšetřování FSB, podnik loni a letos proplácel faktury fiktivním dodavatelům za neexistující součástky pro podvozky mobilní rakety, které se vyrábějí ve Volgogradu. Vyplacené peníze byly prý rozkradeny.
Podle nejmenovaného zdroje z ministerstva obrany nejde ani o první, ani o ojedinělý podvod při výrobě strategických raket Topol-M a Bulava. Podobné případy prý byly odhaleny při nedávné kontrole, která následovala po sérii neúspěšných zkoušek námořní rakety Bulava. Podfuky s fiktivními dodavateli měly původně zajistit dostatečně vysoké výplaty ve zbrojovkách, ale následně mohlo dojít ke zpronevěrám. Barrikady jsou podle Kommersantu už více než deset let na pokraji bankrotu.
Třístupňová raketa Topol na tuhé palivo byla v Moskevském institutu tepelných technologií vyvinuta ještě v sovětské éře, první raketový pluk jí byl vyzbrojen už v 80. letech. Před třemi lety Rusko zařadilo do své výzbroje i modernizovanou, mobilní verzi této střely, která má v roce 2016 tvořit základ pozemních strategických sil.
Podle médií je raketa s to dopravit na cíl vzdálený přibližně 10 500 kilometrů jednu hlavici o síle 550 kilotun či v případě potřeby šest samostatně naváděných hlavic, které jsou údajně schopny samy manévrovat a vypouštět klamné cíle. "Životaschopnost" střely na bojišti zvyšuje i vysoká mobilnost, obtížné odhalení a krátký čas přípravy k odpálení. Rusko prý nyní zkouší další verzi, která má být schopna pronikat protiraketovou obranou.
S vývojem námořní rakety Bulava, která je určena pro nové ponorky, jsou však problémy, které si v létě vynutily i rezignaci hlavního konstruktéra. Příčiny nezdaru šesti z jedenácti testů raket Bulava experti vidí právě v problémech v řetězci dodavatelů.
Foto: Kremlin.ru
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.