Válka o Kyjev. Povolána armáda, vyšetřován pokus o převrat

Zahraničí
19. 2. 2014 06:31
Na náměstí Nezávislosti je v obklíčení asi 10 tisíc lidí.
Na náměstí Nezávislosti je v obklíčení asi 10 tisíc lidí.

AKTUALIZUJEME. Ukrajinské bezpečnostní složky drží po úterní krvavé ofenzivě v obklíčení asi 10 tisíc lidí v centrálním sektoru náměstí Nezávislosti, které je od prosince ohniskem protivládního odporu. Obě strany konfliktu se podle médií připravují k dalšímu střetu. Do Kyjeva z východu a jihu země míří armádní jednotky, západní státníci s rostoucím důrazem hovoří o zavedení sankcí.

Část západních médií se věc snaží líčit jako "občanskou válku", ve stejném duchu mluví i český ministr  vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

V centru ukrajinské metropole zatím panuje relativní klid, obě strany se však podle médií připravují k dalším srážkám, které v Kyjevě s plnou silou propukly v úterý. Demonstranti zpevňují barikády a hromadí zásoby kamení a pneumatik. Policie a vojska ministerstva vnitra se snaží obklíčením uzavřít náměstí Nezávislosti a povolávají další posily.

Česká vláda má za to, že není možné, aby do členských států unie mohli lidé, kteří nesou odpovědnost za ukrajinské násilnosti. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), podle něhož hlavní zodpovědnost nese ukrajinská vláda. V Bruselu chce jednat o seznamu lidí, kterých by se zákaz týkal. Postiženy by mohly být i jejich vklady v evropských bankách.

Odnášejí zraněného policistu po střetech s radikály.Úřadující ukrajinský ministr obrany Pavel Lebeděv vydal příkaz k přesunu výsadkové brigády z východoukrajinského Dněpropetrovska do Kyjeva. Pětadvacátá výsadková brigáda, která má podle dostupných informací 500 mužů, se má do metropole dostavit s plnou výzbrojí.

Podle nepotvrzených informací má do Kyjeva dorazit z jihoukrajinského Mykolajiva i 79. motostřelecký pluk. Na otázku, zda budou jednotky použity i k rozehnání protivládních protestů, Lebeděv odmítl odpovědět.

Úřadující ukrajinský premiér Serhij Arbuzov úterní události v Kyjevě označil za pokus o státní převrat.

Ukrajinská kontrarozvědka SBU zahájila vyšetřování nejmenovaných politiků podezřelých z ohrožení ústavního pořádku a pokusu o státní převrat. V případě odsouzení hrozí viníkům trest až deset let vězení.

Zpráva SBU neobsahuje žádná jména osob, které jsou podle tajné služby podezřelé z útoku proti státu. Podobné obvinění už SBU vznesla proti nejmenovaným osobám počátkem prosince, v souladu s nedávnou amnestií ale bylo vyšetřování zastaveno.

Ukrajinské ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že za podněcování k masovým nepokojům bylo v Kyjevě v minulých dnech zadrženo 59 lidí. Počet mrtvých se zatím zastavil na pětadvaceti, množství zraněných jde podle policie i demonstrantů do stovek.

Satelitní snímek centra Kyjeva pořízený v úterý dopoledne.

Volání po zavedení sankcí v západních zemích výrazně zesílilo. Usilovat o jejich vyhlášení chce polský premiér Donald Tusk i řada dalších západních politiků. "Budu dnes jednat s vedoucími představiteli největších členských zemí Evropské unie a unijních institucí a budu je tlačit k zavedení sankcí, osobních a finančních," řekl Tusk. "Doufám, že takový postoj Polska pomůže Evropské unii jako celku učinit rychlá rozhodnutí," dodal.

Kreml podle mluvčího Dmitrije Peskova pozorně sleduje situaci, ale přidržuje se zásady nevměšování. Mluvčí zároveň odmítl komentovat spekulace ruských médií, že Putin se v úterý nedovolal prezidentu Viktoru Janukovyčovi, který byl údajně zaneprázdněn. Později Peskov oznámil, že telefonický rozhovor Putina s Janukovyčem se v noci uskutečnil.

Přes střetech vládních sil s demontranty byly stovky lidí zraněny, obě strany hlásí přes dvacet obětí.

Sídlo ukrajinských odborů, které od prosince sloužilo jako hlavní štáb opozice, v noci prakticky vyhořelo a je opuštěné. Podle informace ukrajinského ministerstva vnitra budovu zapálili příslušníci militantní opoziční organizace Pravý sektor, podle opozičních politiků stojí naopak za vypálením odborové centrály policie.

Metro v Kyjevě stále nefunguje, podle městského dopravního podniku by přeprava cestujících mohla být obnovena kolem poledne. Důvodem uzavření podzemní dráhy byla podle policie blíže neupřesněná teroristická hrozba. Opozice tvrdí, že metro nechala policie uzavřít z obavy před příjezdem opozičních posil. Kyjevská radnice dnes vyzvala obyvatele města, aby se při cestách svými automobily centru za každou cenu vyhnuli.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.

Mimořádná noční schůzka opozičních předáků Vitalije Klička a Arsenije Jaceňuka s prezidentem Viktorem Janukovyčem nepřinesla žádné řešení. Kličko Janukovyče posléze kritizoval, že není schopen na vzniklou situaci adekvátně reagovat. Prezident na druhé straně pohrozil představitelům opozice, že s nimi bude "hovořit jinak", pokud se nezřeknou radikálů.

Janukovyč dopoledne projevil zájem na dalším setkání s opozicí. Podle šéfa hnutí UDAR Vitalije Klička se opozice jednání zúčastní, i když poslední podobná schůzka byla v úterý večer neúspěšná.

Situace se vyostřila i na západě země. Centrem protivládního odporu se tam stal Lvov, jehož radnici ovládá národně orientovaná strana Svoboda. Místní aktivisté v noci obsadili prakticky všechny budovy, kde sídlí silové či správní složky kontrolované z Kyjeva.

Do rukou protivládních demonstrantů se dostala místní správa ukrajinské kontrarozvědky, oblastní centrála policie i prokuratura. Lidé vyhazují z oken listiny a pálí je na ulicích.

Ukrajinské ministerstvo vnitra se snaží metropoli od sympatizujících oblastí na západě země prakticky odříznout. Policejní hlídky kontrolují vlaky směřující do Kyjeva ze Lvova, soupravy do hlavního města dojíždějí s mnohahodinovým zpožděním. Pod kontrolou jsou i všechny výpadovky z Kyjeva.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ