Až 50 ruských letounů v posledních hodinách zaútočilo na gruzínské území. Podle gruzínského ministerstva vnitra dnes ráno Rusko bombardovalo také dvě radarová zařízení nedaleko gruzínské metropole Tbilisi. Gruzínské síly nad ránem opět ostřelovaly jihoosetskou metropoli Cchinvali.
Podle mluvčí jihoosetské proruské vlády, citované agenturou Interfax, byli zabiti tři příslušníci ruských mírových sil a 18 dalších utrpělo zranění.
Ruská armáda však tvrdí, že žádné rozkazy k útoku za hranici Jižní Osetie nevydala.
Napětí roste také v druhé gruzínské odštěpenecké republice Abcházii. Gruzínské ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že odrazilo všechny útoky na Kodorskou soutěsku, která je prakticky jediným územím v Abcházii, které separatisti plně nekontrolují. Proruské abcházské síly naopak tvrdí, že na tomto strategickém místě gruzínské jednotky zcela zablokovaly.
Ruské mírové síly, které jsou v Abcházii rozmístěny, daly dnes podle agentury Interfax gruzínské armádě do 06.00 (08.00 SELČ) ultimátum, aby složila zbraně, a varovaly ji, že použijí "všech nutných donucovacích prostředků", pokud na něj nepřistoupí. Tbilisi však ultimátum odmítlo. Moskva podle téže agentury plánuje vyslat do Abcházie dalších 9000 mužů a 350 tanků, aby se tamní ruské mírové jednotky posílily.
ČTĚTE TAKÉ: Gruzie oznámila konec bojů, Rusové bombardovali letiště
Velvyslanec v Gruzii: Češi prchají před válkou
"Několik desítek ruských bombardérů je na gruzínské obloze a v několika posledních hodinách útočily po celé zemi," uvedlo dnes gruzínské ministerstvo zahraničí, podle něhož jich bylo zaznamenáno až 50.
Podle gruzínského ministerstva vnitra mířily dva ruské nálety na armádní zařízení u Tbilisi. Jeden směřoval na vojenskou základnu v Kodžori, kde jsou umístěny zvláštní jednotky, druhý na tbiliské předměstí, kde bomba zasáhla středisko letecké kontroly. "Pokud vím, ztráty na životech nejsou," oznámil mluvčí ministerstva Šota Utiašvili. Exploze bomb byly slyšet až v centru Tbilisi.
Útoky se odehrály jen pár hodin poté, co francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner přiletěl do Gruzie k rozhovorům s jejím prezidentem Michailem Saakašvilim s cílem dosáhnout ukončení čtyřdenní války v separatistické Jižní Osetii. Po setkání z prozápadním gruzínským prezidentem odletěl do Moskvy, aby jednal s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem. Podle agentury Reuters není jasné, zda zemi opustil ještě před nálety.
Foto: AP