Vedra v Rusku: padají rekordy a umírají lidé
19.07.2010 11:32
Vlna nebývalých veder trvá v Rusku už pátý týden a změna podle meteorologů není na obzoru až do začátku srpna, přinejmenším pokud jde o Moskvu. V řadě regionů padají historické teplotní rekordy bez ohledu na to, zda se za počátek systematického sledování počasí v Rusku považuje rok 1722 podle dekretu cara Petra Velkého či 1849 jako datum zřízení petrohradské observatoře.
V Moskvě panuje mimořádné teplo už od poloviny června: první denní rekord zde padl 12. června, kdy se teploměry vyšplhaly k 31 stupňům, ten poslední minulou sobotu, kdy 35 stupňů překonalo necelých 33 stupňů z roku 1938. Na příští víkend předpověď varuje už před čtyřicítkami.
ČTĚTE TAKÉ: Extrémní vedra sužují i jinak chladná místa v Evropě
Je vedro. Ministryně spravedlnosti vyhlásila volno
Tragické party na plážích. Opilí Rusové se v horku topí
Sobotní žár dokonce vyřadil na tři hodiny z provozu jednu z linek metra, kde se zkroutily koleje. Na jiné lince podzemky zemřeli dva muži na infarkt, vyvolaný nejspíše horkem v podzemí. Lékařskou pomoc musely vyhledat desítky dalších pasažérů.
Masově podle listu Komsomolskaja pravda hynou i rybky v akváriích, kde teplota vody překračuje doporučené rozmezí.
Rozpálené ulice velkoměsta neustále polévají stovky vozů s cisternami, ale přesto se teplota asfaltu na vozovkách blíží 53 stupňům. Podle údajů městských služeb v metropoli o víkendu vůbec stoupla spotřeba vody na více než 3,5 milionu kubických metrů. Objevují se i výpadky v dodávkách elektřiny kvůli poškození trafostanic.
Dnes je zejména na východě metropole cítit ve vzduchu dým z hořících rašelinišť v okolí velkoměsta; podle ministerstva pro mimořádné situace se plocha těchto požárů oproti loňsku zvětšila na čtyřnásobek. Lékaři doporučují raději nevycházet na ulice.
Alkohol na koupališti
Kvůli vedrům prchají davy k vodě, což v kombinaci s holdováním alkoholu láme i historické rekordy v počtu utonulých. Od začátku léta v moskevských vodách utonulo dvakrát více lidí než loni. Černá byla uplynulá sobota s 11 mrtvými. Za celý víkend se utopilo v Moskvě 25 lidí, od začátku koupací sezony přišlo o život dokonce 117 lidí. V rámci celé země převyšuje počet obětí číslo 1200. Devět z deseti utonulých jsou muži.
Sucho zejména v evropské části Ruska si už vynutilo snížení předpovědi letošní úrody, protože podle odhadů uschla asi pětina sklizně. Mezi pamětníky dokonce ožily vzpomínky na poslední hladomor, který si v roce 1946 vyžádal na milion obětí.
"Přesto však není třeba utíkat do obchodů a dělat si zásoby. Hlad nebude," ujistil v dnešním vydání list Vedomosti. Prý se neděje nic mimořádného, v Rusku je totiž normální, že po dvou třech žírných letech následuje neúroda. Před dvěma lety se sklidilo rekordních 108 milionů tun obilí a velice slušná byla i loňská úroda 97 milionů tun, zatímco v roce 2003 se sklidilo jen 67 milionů tun. Sucho tak podle listu nebude žádná katastrofa, protože experti očekávají úrodu 75 až 80 milionů tun, což odpovídá průměru předchozí dekády, a ztráty lze kompenzovat ze zásob dosahujících téměř 24 milionů tun. "Na rozdíl od sovětských let Rusko nebude muset měnit ropu a plyn za zrní," konstatoval deník. Spíše lze počítat s dalším exportem. Sucho však podle listu nutí přemýšlet o další "zelené revoluci", protože výnosy z hektaru v letech 2000 až 2008 vzrostly jen asi o polovinu, z 15,6 na 23,8 metrického centu.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.