Výzva Kyjevu
Zabraňte rozpadu Ukrajiny! apelují EU, Rusko i USA
23.02.2014 19:05
Evropští představitelé, Rusko i Spojené státy ve své nejnovější reakci na vývoj na Ukrajině zdůraznili, že musí být zachována územní celistvost této země. Shodla se na tom v telefonickém rozhovoru německá kancléřka Angela Merkelová s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a obdobně se vyjádřili také šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová, německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius i poradkyně amerického prezidenta pro národní bezpečnost Susan Riceová.
Merkelová se podle sdělení jejího mluvčího s Putinem jednoznačně shodla v názoru, že Ukrajina rychle potřebuje akceschopnou vládu a její územní celistvost musí zůstat v současné podobě. Současně konstatovali, že Berlín a Moskva mají společný zájem na stabilitě východoevropské země, a to jak v politickém, tak ekonomickém ohledu.
Evropská unie očekává, že se všichni na Ukrajině budou chovat odpovědně s ohledem na potřebu hájit jednotu, suverenitu, nezávislost a územní celistvost země, uvedla v prohlášení Ashtonová. "Vyzývám všechny k dodržování vlády práva a ústavy," dodala.
Politickou krizi je podle ní potřeba vyřešit trvalým způsobem, který musí zahrnovat ústavní reformu, vznik nové vlády a vytvoření podmínek pro demokratické volby. V neděli v podvečer evropská diplomatická služba oznámila, že Ashtonová do Kyjeva zamíří už v pondělí, aby tam s klíčovými představiteli hovořila o trvalém řešení politické krize i opatřeních směřujících ke stabilizaci ekonomiky země.
Po dohodě z pátku EU nadále podporuje politický proces, který pomůže uklidnit situaci, a hodlá pomáhat Ukrajině s reformami. Takové kroky prý mohou zajistit ukrajinským občanům stabilní, prosperující a demokratickou budoucnost.
Rovněž německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v sobotu večer vyzval ukrajinské politiky, aby učinili vše pro zachování "územní integrity" země. "Všechna politická rozhodnutí by měla mít na paměti udržení územní integrity a národní jednoty Ukrajiny," konstatoval šéf německé diplomacie v prohlášení.
Polský premiér Donald Tusk v sobotu večer prohlásil, že existují síly, které územní celistvost Ukrajiny ohrožují. O jaké síly se jedná, neupřesnil.
Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius podobně jako další západní představitelé přivítal nečekané osvobození expremiérky Tymošenkové a vyzval ke klidu na Ukrajině. Žádal rovněž zachování jednoty země.
Její rozdělení není podle Riceové v zájmu USA, EU ani Ruska, jehož hypotetický vojenský zásah na Ukrajině by podle bezpečnostní poradkyně Baracka Obamy byl "hrubou chybou" Moskvy. V rozhovoru pro stanici NBC nicméně připustila, že šéf Kremlu Vladimir Putin může nahlížet na Ukrajinu jako na svou sféru vlivu, což označila ze "pořádně zastaralý pohled".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.