Ruské úřady v noci rozvezly tři desítky aktivistů ekologické organizace Greenpeace, které ruští pohraničníci zadrželi minulý týden při protestní akci v Barentsově moři, do vyšetřovací vazby v různých městech.
Podle ředitele ruské pobočky Greenpeace Ivana Blokova nepustili vyšetřovatelé k zatčeným žádné zahraniční diplomaty s výjimkou amerického konzula. "Advokátům nedali příležitost předložit doklady, že zastupují zadržené," řekl. "Jde o nepochopitelné jednání (úřadů). Podle zákona by se nic takového dít nemělo," postěžoval si.
Ekologů se mezitím zastal i prezident Vladimir Putin, který - na rozdíl od vyšetřovatelů - nepovažuje zatčené aktivisty za piráty, i když porušili mezinárodní právo.
Aktivisté čelí obvinění z pirátství. V případě odsouzení jim hrozí až 15 let vězení a vysoká pokuta.
Ruští pohraničníci, spadající pod tajnou službu FSB, zadrželi loď Greenpeace v Barentsově moři, kde se aktivisté chystali protestovat proti připravované těžbě ropy. Z 30 zadržených je podle vyšetřovatelů 27 cizinců.
"Neznám podrobnosti, co se odehrálo, ale je jasné, že to samozřejmě piráti nejsou. Formálně se ale snažili zmocnit těžební plošiny. Je zcela zjevné, že se tito lidé dopustili porušení norem mezinárodního práva," řekl dnes Putin.
Ještě před akcí pohraničníků se ekologové pokusili proniknout na těžební plošinu Prirazlomnaja, kterou chce na přelomu roku zprovoznit ruský koncern Gazprom. Podle mluvčího vyšetřovatelů Vladimira Markina se Greenpeace dopustilo "útoku na ruskou svrchovanost". Hnutí naopak tvrdí, že protest aktivistů byl pokojný a že ruské komando se lodi zmocnilo v mezinárodních vodách.