Hrrr na ně
Zasahovali v Praze. Teď dostanou ruští speciálové jedno velení
16.03.2013 06:45
Ruská armáda si bere příklad z nejlepších západních vojsk a vytvoří jednotné velení všech svých speciálních jednotek. Při setkání se zahraničními vojenskými atašé v Moskvě to uvedl náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov.
Ruští vojenští experti podle něj podrobně zkoumali, jak v praxi vypadá vytváření, výcvik a využití speciálních jednotek za hranicemi.
V posledních letech podřizuje stále více armád své speciály společnému vrchnímu velení. Příkladem jsou třeba Spojené státy se svým United States Special Operations Command (USSOCOM) či Francie s Commandement desopérations spéciales (COS).
Nové velitelské struktury se už osvědčily při nejrůznějších nasazeních, zvláště pak v boji s terorismem a při záchranných akcích.
V Rusku mají zatím různé armádní složky své vlastní speciální síly. Nyní mají být sjednoceny pod jednou střechou, řekl Hlasu Ruska Igor Korotčenko, šéfredaktor ruského magazínu Národní obrany.
Tyto jednotky, pokračuje Korotčenko, by mohly zasahovat i v odlehlých oblastech. Jde například o to, aby se zabránilo únosu ruských pasažérů a dopravních lodí piráty. Speciální síly můžou dále předem zmařit možné vzetí rukojmí, anebo můžou zaútočit na výcvikový tábor teroristů v oblastech světa, kde jsou ohroženy ruské národní zájmy.
Zatím nejsou k dispozici žádné podrobnosti o ruských speciálních silách včetně jejich počtů. V USA spadá pod jednotné velení asi 50 tisíc příslušníků různých speciálních útvarů, říká Viktor Baranec z deníku Komsomolskaja pravda a dodává: "Speciální sily byly nasazeny v Iráku a Afghánistánu. Jsou to malé, speciálně vycvičené jednotky, které lze transportovat vrtulníky nebo letadly. Dobrým příkladem jsou Seals, jejichž příslušníci zlikvidovali Usámu bin Ládina."
I Rusko má podle něj dobře vycvičené speciály. Teď je jen potřebné dát jim společného jmenovatele a jedno velení. A pak už jen čekat na poplach.
Podle RIA Novosti by mohly být jednotky pod jednotným velením nasazovány do vysoce rizikových operací, třeba k eliminaci politického nebo vojenského velení protivníka a k útokům na startovací zařízení raket nepřítele.
Ruská armáda má k dispozici, stejně jako tomu bylo u její sovětské předchůdkyně, široké spektrum speciálních sil, třeba modré barety, výsadkové a zvláštní jednotky speciálního určení Specnaz.
Například při manévrech Dvina roku 1970 se během 220 minut podařilo ze vzduchu na určené území vysadit osm tisíc vojáků a 160 vozidel.
Příslušníci Specnaz spolu s parašutisty přistáli v srpnu 1968 v Paze, aby "rozbily" takzvané pražské jaro. Také při invazi do Afghánistánu v roce 1979 patřili k těm, kdo byli v čele. Vlastní útvary Specnaz má ruské pozemní vojsko i námořnictvo. Jejich hlavní úkoly se podobají těm, které mají britské SAS nebo americké US-Special Forces.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.