Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vybídl ruského vůdce Vladimira Putina, aby propustil na svobodu ukrajinské námořníky, které Rusové zajali v listopadu 2018 v Kerčském průlivu. "Chci se obrátit na prezidenta Ruské federace: My všichni máme děti. Vraťte děti rodičům," apeloval Zelenskyj na Putina během tiskové konference v Kyjevě.
Zelenskyj dodal, že neviděl nótu, kterou ukrajinské ministerstvo zahraničí odpovědělo na ruskou nótu ohledně zajatých námořníků. "Řeknu vám jednoduše, a ne právnickým jazykem, co se děje: já, ukrajinský prezident, jsem neviděl naši odpověď na ruskou nótu, protože (ministr zahraničí Pavlo) Klimkin nepokládá za nutné posuzovat takové otázky s prezidentem," řekl.
Moskva podle listu Kommersant v ruské nótě adresované mezinárodnímu soudu pro námořní právo navrhla způsob, jak by ukrajinská strana mohla přispět k propuštění námořníků v rámci ruských zákonů. Ministr Klimkin s tímto návrhem nesouhlasil, Rusové se podle něj takto snaží přimět Ukrajinu, aby uznala trestní stíhání námořníků a nepřímo i okupaci Krymu.
Klimkin na prezidentovy výtky zareagoval v listu Ukrajinska pravda zdůrazněním, že ministerstvo mělo pravomoc i bez dohadování s prezidentem odpovědět na ruskou nótu a že tato odpověď vyjadřuje postoj Ukrajiny z pohledu mezinárodního práva "bez jakýchkoliv politických momentů". Dodal, že má odlišné názory, jak takticky a strategicky čelit ruské agresi, ale je ochoten o tom jednat s prezidentem, pokud si to ten bude přát.
Mezinárodní soud pro námořní právo, což je tribunál OSN se sídlem v Hamburku, minulý měsíc nařídil Moskvě, aby neprodleně osvobodila ukrajinské námořníky, které uvěznila po loňském incidentu v Kerčském průlivu. Má také Ukrajině vrátit tři zabavené lodi. Kyjev označuje námořníky za válečné zajatce, Moskva za narušitele státní hranice.
Zelenskyj tehdy zdůraznil, že splnění příkazu tribunálu OSN o osvobození námořníků by od Ruska představovalo "první signál ruského vedení, že je skutečně připraveno ukončit konflikt s Ukrajinou" a "civilizovaně vyřešit problémy, které vytvořilo".
Rozhodnutí soudu je právně závazné, ale soud nemá žádnou pravomoc jej vymoci. Moskva tvrdí, že v daném případě nelze uplatnit postupy, se kterými při řešení sporů počítá úmluva OSN o námořním právu.
U Kerčského průlivu mezi Černým a Azovským mořem loni 25. listopadu ruské pohraniční jednotky ostřelovaly a zadržely tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva a zajaly jejich posádky. Při tomto ozbrojeném střetu Rusové zranili tři Ukrajince.
Jablkem sváru je průliv mezi Azovským a Černým mořem, přes který Rusové postavili most na poloostrov Krym, anektovaný Moskvou v březnu 2014. Anexi Ukrajina a většina zemí světa neuznává. Ukrajina v průlivu trvá na svobodné plavbě, zatímco Rusko tvrdí, že jde o jeho výsostné vody, kterými se smí plout jen s ruským povolením.