Nadšenec pro vojenskou historii Vjačeslav Verebočkin z Novosibirské oblasti musí před soud za to, že minulý týden uspořádal rekonstrukci tankové bitvy z druhé světové války. Prokuratura v jeho bydlišti totiž došla k závěru, že kříž na tanku wehrmachtu mohl být nabádáním k extremismu a podněcováním nenávisti vůči skupině obyvatel.
Jak napsal ruský deník Izvestija, postupem vyšetřovatelů jsou zděšeni nejen milovníci vojenské historie, ale i kinematografie - s podobnou logikou by totiž bylo možné stíhat i promítání válečných filmů.
Před týdnem uspořádal Verebočkin na okraji Novosibirska rekonstrukci boje mezi sovětským tankem T-34 a tankem Praga LT vz.38 německé nacistické armády (původně tyto patřily do výzbroje prvorepublikové československé armády). Německý tank nebyl skutečný, šlo o repliku vytvořenou Verebočkinem a jeho přáteli na podvozku nákladního automobilu.
Němci samozřejmě k nadšení publika prohráli, místní prokuratura ale došla k závěru, že kříž na tanku je porušením zákona. Nešlo přitom o svastiku, ale o symbol, který německá armáda na svých vozidlech používá dodnes.
"Na prokuraturu jsme přinesli fotografii tanku Tiger z roku 1943 a fotku současného Leopardu, které využívá německá armáda dnes. Žádali jsme je, aby našli nějaké rozdíly. Mysleli jsme, že to bude stačit, ale oni si nás ani neposlechli," řekl novinářům Verebočkin.
Pracovníci prokuratury mu dali podepsat papír, že "tank může být využíván k propagandě a veřejné prezentaci nacistické symboliky". Navíc dostal poutu 1000 rublů (asi 700 korun), protože tank jezdil, ačkoli neměl poznávací značky ani technické osvědčení.
"Za tank jsem ještě pokutu nedostal," rozčiloval se Verebočkin. Podobné pojízdné modely tanků sestavuje už delší dobu a jeden z jeho výtvorů si zahrál například ve filmu Nikity Michalkova Sluncem znaveni.
Foto: Bundeswehr a archiv