Drama kolem zmizelé lodi Arctic Sea bylo v minulých týdnech zčásti velkým divadýlkem pro veřejnost. Plavidlo se zjevně nikdy neztratilo. Evropané a především NATO znali její trasu, ale po dohodě s Moskvou nechali celou věc vyřídit Rusy.
Téměř dva týdny nebylo po finské lodi plující s ruskou posádkou pod maltskou vlajkou údajně ani stopy. Drama kolem plavidla mířícího s nákladem finského dřeva do Alžíru, kam mělo dorazit 4. srpna, provázely divoké spekulace a údiv, jak je možné, že se ani pomocí nejmodernějších prostředků nedaří určit její polohu.
Ruský prezident Medveděv 12. srpna oznámil, že válečně lodě Černomořské flotily v čele s křižníkem Ladnyj zmizelé nákladní plavidlo "najdou a osvobodí". Podle všeho ale Arctic Sea nikdy nezmizela a přinejmenším Severoatlantická aliance vždy přesně věděla, kde se nachází.
"Sledovali jsme její pouť Lamanšským průlivem, Biskajským zálivem a podél portugalského pobřeží," říká se podle německého listu Süddeutsche Zeitung v kruzích NATO v Bruselu.
ČTĚTE TAKÉ: Ztracená loď jako přízrak. Nyní prý v Biskaji
Ruské námořnictvo dopadlo únosce lodě Arctic Sea
Jednou to dokonce otevřeně prohlásil i velvyslanec Ruska u NATO Dmitrij Rogozin. Od aliance prý Rusové znají polohu, kurs i rychlost Arctic Sea.
Rusové ale podle nejmenovaných činitelů NATO od začátku trvali na tom, že celou záležitost vyřídí sami. Aliance se tedy úmyslně držela zpět, jinak by mohlo dojít k silným třenicím.
A zpět se Evropané drží dosud. Vypadá to, že nikoho kromě Pobaltí nezajímá, proč EU zjevně unesenou loď nezastavila a co se vlastně za celou věcí skrývá.
Přitom loď patřila k flotile lodí EU (Maltská vlajka, finské rejdařství) a údajní piráti, mezi nimi Lotyš, Estonec a Rus, pět mužů je bez státní příslušnosti, porušili zákony několika evropských zemí, mezi nimi Švédska a Německa.
Pány situace ale zůstali Rusové. NATO oficiálně prohlásilo, že se dohodlo s Moskvou, že veřejnost bude informovat o kauze jen Rusko.
Zatím stále chybí věrohodné vysvětlení toho, co a proč se na palubě lodi Arctic Sea dělo, jež se prý stala po mnoha letech první obětí piraterie v evropských vodách. Stále neutuchají dohady, že plavidlo něco pašovalo, anebo že na palubě došlo ke konfrontaci ruských band nebo tajných služeb.
Pokud nákladní plavidlo něco pašovalo, nemohlo to být velké. Pracovníci finského přípravu Pietarsaaari tvrdí, že veškerý nákladový prostor lodi zaplnili 20. července 7 602 kubickými metry dřeva určeného pro severní Afriku. Nákladový prostor byl podle nich předtím zcela prázdný. Pokud bylo na lodi něco ukryto, tak snad ve vyvažovacích nádržích, strojovně či v trupu.
Že má Arctic Sea na palubě nezvané hosty, bylo jasné nejpozději od chvíle, kdy loď začátkem srpna nezamířila k Gibraltaru, ale plula směrem na Kapverdy. To už ale mohli Evropané sledovat s ulehčením, protože záhadné plavidlo opustilo jejich vody. Rusko se tak mohlo ujmout svého úkolu.
Moskva na chvíli stáhla několik vojenských lodí, které se účastnily manévrů ve Středozemním moři, a vyslala je k ostrovům Zeleného mysu. Tam už ruští námořníci, konkrétně námořní pěchota, udělali svou práci. Údajně bez jediného výstřelu.
Podle vydavatel webového "Mořského bulletinu - Sovfracht", jenž se už k případu vyjádřil v minulých týdnech, pašoval možná Arctic Sea na Blízkých východ nějaké zbraně. Nebylo by to podle Michaila Vojtěnka poprvé. Zbraně či jiný náklad mohly být ale takového druhu, že jejich objevení by bylo pro Rusy sice trapné, ale NATO s tím "mohlo žít".
Foto: Černomořská flotila, Vjestii, ČTK/AP a Reuters