Situace na Korejském poloostrově se zlepšuje, konstatoval Putin

Zahraničí
22. 6. 2018 21:16
Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a jeho jihokorejský protějšek Mun Če-in.
Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a jeho jihokorejský protějšek Mun Če-in.

Rusko a Jižní Korea pozorují postupné zlepšování situace na Korejském poloostrově, řekl po schůzce se svým jihokorejským protějškem Mun Če-inem ruský prezident Vladimir Putin. Oba podle něj pozitivně hodnotili výsledky nedávných schůzek mezi Mun Če-inem a vůdcem KLDR Kim Čong-unem, stejně jako mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a Kimem v Singapuru, zejména "naladění Pchjongjangu a Washingtonu na komplexní řešení krize prostřednictvím dialogu a jednání".

Ve společném prohlášení oba prezidenti podpořili "úsilí dosáhnout úplné denuklearizace Korejského poloostrova".

V době schůzky obou prezidentů ruská společnost Novatek podepsala s jihokorejskou státní plynárenskou korporací Kogas předběžnou dohodu o spolupráci v oblasti zkapalněného zemního plynu; příslušný terminál pro vývoz plynu z Arktidy by mohl být podle šéfa Novateku postaven na Kamčatce v letech 2020 až 2023. O projekt mají zájem také japonské firmy.

Obchodní výměna mezi Ruskem a Jižní Koreou loni dosáhlá přibližně 19 miliard dolarů, v roce 2020 má podle Munových představ činit 30 miliard USD, poznamenal list Kommersant. Uvedl také, že obě země chystají společné projekty se zapojením KLDR, mohlo jít rovněž o železniční koridor či plynovod vedoucí z Ruska přes KLDR do Jižní Koreje. Expertům se ale jeví reálnější železniční spojení mezi ruským pohraničním městem Chasan a severokorejským přístavem Radžin. Uskutečnění tohoto projektu zmrazily sankce proti KLDR.

Korejský prezident Mun se při schůzce s Putinem zmínil také o tom, že o návštěvě Ruska snil "od dob, kdy četl Tolstého a Dostojevského" romány. V sobotu navštíví Rostov na Donu, kde se odehraje zápas mezi Jižní Koreou a Mexikem na nynějším mistrovství světa ve fotbale.

Soul podle Kommersantu potřebuje i pomoc Moskvy, aby dosáhl jaderného odzbrojení KLDR, avšak vliv Moskvy na Pchjongjang je, na rozdíl od Pekingu, v současnosti minimální. Svědčí o tom i skutečnost, že Kim Čong-un se s Putinem ještě nesetkal.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Sergei Karpukhin

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ