Jednomu z nejslavnějších whistleblowerů historie Edwardu Snowdenovi prodloužila Moskva azyl o další tři roky. USA na něj vydaly zatykač. Bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb mnozí oceňují hlavně za to, že světu prozradil, jak moc je vystaven sledování americké špionáže (NSA).
Po loňském útěku ze Spojených států získal Snowden azyl na jeden rok v Rusku. O azyl požádal i další země, ale zatím bez úspěchu.
Snowden by měl možnost vrátit se domu do USA, ale zatím se obává, že by se mu nedostalo spravedlivého soudu. Pro vládu ve Washingtonu není azylant v Rusku nic než zrádce. Američan se zřejmě bude muset smířit s tím, že zůstane pronásledován až do konce svého života.
Snowden žije na tajném místě, ale ne tak úplně, protože lidem ve svém okolí je už znám. Prý vede život skromného člověka. Studuje, pracuje, čte, chodí nakupovat či do divadel, učí se rusky... Sport ho moc nezajímá. Přes internet a sociální sítě zůstává ve spojení s celým světem.
Kdo se blíže zajímá o jeho současné aktivity, uspěje především na stránkách britského listu Guardian, jehož redaktoři s ním nedávno udělali velké interview a natočil krátký Snowdenův portrét v jeho úkrytu.
Počítačový analytik ve službách americké Národní agentury pro bezpečnost loni v létě médiím předal dokumenty, z nichž vyplývá, že NSA a další zpravodajské služby sledovaly data o komunikaci milionů lidí v USA i ve světě. Zpravodajské služby také hromadně získávaly údaje o telefonátech či e-mailech řady politiků, mimo jiné evropských špiček včetně kancléřky Angely Merkelové. Odhalení rozpoutala sérii mezinárodních skandálů.