Nejméně pět lidí zahynulo a šest dalších, včetně tří dětí, bylo zraněno při raketovém útoku amerického bezpilotního letadla na pákistánskou kmenovou oblast Severní Vazíristán.
Podle informací pákistánských televizních stanic jsou mezi mrtvými Brit pákistánského původu Rashid Rauf stíhaný jako "mozek" spiknutí, jehož cílem mělo být v roce 2006 umístění bomb do letadel mířících z Británie do Spojených států. Rauf měl být vydán v roce 2007 do Británie, ale uprchl po extradičním jednání před soudem v Islámábádu. Další obětí dnešního náletu se údajně stal také egyptský ozbrojenec, jehož jméno zatím zprávy neuvedly.
Na oblast v Severním Vazíristánu byly odpáleny dvě až tři rakety. Jejich terčem se stal dům v blízkosti města Mir Alí. Vesnice v této oblasti byly cílem amerických raket už několikrát, protože právě tady byla zaznamenána zvýšená aktivita teroristické sítě Al-Káida a hnutí Taliban.
Útok následoval jen dva dny poté, co Pákistán podal protest u amerického velvyslance proti raketovým útokům, které proti pohraniční oblasti na severozápadě Pákistánu provádějí americké jednotky rozmístěné v sousedním Afghánistánu.
Islámábád americké armádě: porušujete pákistánskou suverenitu
Spojené státy údajně uskutečnily od poloviny letošního srpna zhruba dvě desítky útoků na severozápadní Pákistán. Ostřelování směřuje na údajné úkryty ozbrojenců radikálního hnutí Taliban a teroristické sítě Al-Káida, kteří odsud vedou útoky na obou stranách afghánsko-pákistánské hranice.
Přeshraniční útoky vyvolávají napětí mezi USA a Pákistánem a Islámábád už americkou armádu několikrát vyzval, aby od této praxe upustila, protože tím porušuje pákistánskou suverenitu.
Doslova diplomatickou bouři Spojené státy vyvolaly začátkem září, kdy americké komando provedlo z vrtulníků výsadek na pákistánském území a zabilo údajně dvě desítky lidí, včetně žen a dětí. Ostatní americké útoky na pákistánské půdě provádějí bezpilotní letadla.
Ilustrační foto: ČTK