Súdánské nemocnice se setkávají s výpadky, pomocnou ruku poskytli Lékaři bez hranic

Zahraničí
29. 4. 2023 08:30
Súdánské nemocnice se setkávají s výpadky, pomocnou ruku poskytli Lékaři bez hranic
Súdánské nemocnice se setkávají s výpadky, pomocnou ruku poskytli Lékaři bez hranic

Přes čtyři stovky raněných přijala od začátku eskalace konfliktu v Súdánu nemocnice ve městě al-Fašír, nacházejícím se v oblasti Dárfúr. Bylo mezi nimi mnoho dětí. Přes 50 lidí na následky zranění zemřelo. Nemocnice je jediným zdravotnickým střediskem, které je ve městě nadále funkční. V tiskové zprávě to ČTK sdělila organizace Lékaři bez hranic, jež mimo jiné tuto nemocnici podporuje.

V Súdánu bylo ve čtvrtek večer o dalších 72 hodin prodlouženo příměří mezi súdánskou armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF), které spolu svádějí boje od poloviny dubna. O život při nich přišlo na 500 lidí a tisíce dalších byly zraněny. Díky příměří byly ze země v posledních dnech evakuovány stovky cizinců různých národností. Z okolí Chartúmu jsou však i nadále hlášeny boje.

Lékaři podle organizace v některých chvílích ošetřovali i na chodbách z důvodu nedostatku lůžek. Například na porodnickém oddělení se dvě pacientky musely dělit o jedno místo. Mnoho zdravotnických zařízení v Súdánu se potýká s výpadky elektřiny, nedostatkem materiálu, vody, dochází také palivo pro generátory.

V neděli se do jedné z nemocnic v Chartúmu podařilo organizaci dodat zdravotnický materiál. "Naše týmy jsou navíc v kontaktu s dalšími zařízeními, súdánskými úřady i asociacemi, a snaží se zásobovat nemocnice v hlavním městě. Kvůli bojům je to však i nadále téměř nemožné," uvedl Ghazali Babiker, vedoucí mise Lékařů bez hranic v zemi.

Tisíce lidí podle organizace z Chartúmu utekly do města Wad Madani, vzdáleného necelých 200 kilometrů. "Lékaři bez hranic jsou odhodlaní i nadále Súdáncům poskytovat tolik potřebnou lékařskou péči, a to obzvlášť v těchto těžkých chvílích. Bezpečnost spolupracovníků i pacientů má nicméně jednoznačně nejvyšší prioritu," napsala organizace.

Některé týmy Lékařů bez hranic se po téměř dvoutýdenním ukrývání před boji přesunuly na bezpečnější místa, pro jiné osoby existuje plán na opuštění země. Někteří zaměstnanci se připojili k rodinným příslušníkům. Další pohotovostní týmy jsou připraveny vstoupit do Súdánu, až bude možné zapojit se do tamních projektů.

Lékaři ošetřují pacienty nebo jinak podporují zdravotnická zařízení v Damazinu ve státě Modrý Nil, v Omdurmánu, Chartúmu, Kreiniku a Džunajná v západním Dárfúru, v Rokeruve ve středním Dárfúru, v Um Rakubě a ve státě Kadarif na východě země.

"Opakovaně vyzýváme všechny bojující strany, aby dodržovaly mezinárodní humanitární právo, které je zavazuje k tomu, aby zdravotnická zařízení i jejich personál zůstaly v bezpečí, aby umožnily bezpečný průjezd týmů, sanitek a civilistů hledajících zdravotní péči a usnadnily pohyb těm, kteří poskytují humanitární pomoc," dodal Abubakr Bašír Bakri, lékař a vedoucí operací v Súdánu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Depositphotos

Další čtení

Indie a Pákistán po útoku v Kašmíru ruší víza občanům druhé země

Zahraničí
24. 4. 2025

Slovensko hodlá výrazněji rušit restrikce kvůli slintavce v květnu, řekl ministr

Zahraničí
24. 4. 2025
Pohled na Svatopetrské náměstí

S papežem se rozloučily už desítky tisíc lidí. Baziliku nechali otevřenou i v noci

Zahraničí
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ