Summit EU vyzval k posílení vojenské podpory Ukrajině a zrychlení dodávek munice
17.10.2024 20:35
K rychlému posílení vojenské podpory Ukrajiny, která se dál brání ozbrojené ruské agresi, vyzvali dnes v Bruselu prezidenti a premiéři zemí Evropské unie. Summit EU zdůraznil význam zrychlení dodávek zejména systémů protivzdušné obrany, munice a raket, které jsou potřeba k ochraně ukrajinského obyvatelstva a kritické energetické infrastruktury. Vyplývá to ze závěrů jednání, na kterých se dnes šéfové států a vlád shodli a které zveřejnila mluvčí předsedy Evropské rady. Unijní lídři rovněž zdůraznili význam navýšení podpory pro ukrajinský obranný průmysl.
Prezidenti a premiéři zemí unie v závěrech z jednání, které se týkají Kyjeva, zopakovali "neochvějný závazek Evropské unie poskytovat Ukrajině a jejím obyvatelům trvalou politickou, finanční, hospodářskou, humanitární, vojenskou a diplomatickou podporu tak dlouho, jak to bude potřeba, a tak intenzivně, jak to bude potřeba".
"Rusko nesmí zvítězit," stojí v textu.
Unijní lídři měli možnost o situaci diskutovat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který přijel do Bruselu, aby jim představil svůj takzvaný plán vítězství. Česko na summitu, který začal dnes dopoledne, zastupuje premiér Petr Fiala.
"Evropská rada důrazně odsuzuje trvalé ostřelování kritické energetické a civilní infrastruktury Ukrajiny ze strany Ruska. Podporuje veškeré úsilí, veřejné i soukromé, vedoucí ke zvýšení energetické bezpečnosti Ukrajiny před zimou," píše se v závěrech z jednání. Státníci rovněž vyjádřili "znepokojení nad zprávami o popravách ukrajinských válečných zajatců ruskými silami a dodali, že žádný zločin nesmí zůstat nepotrestán.
Terčem kritiky EU je rovněž pokračující podpora, kterou ruské agresi na Ukrajině poskytují další země. Hovoří se zejména o pomoci z Íránu, Číny či ze Severní Koreje. "Evropská unie je i nadále připravena omezit schopnost Ruska vést válku, včetně dalších sankcí... a dovozních cel na ruské a běloruské zemědělské produkty," uvádí text závěrů k Ukrajině. Čtrnáctý balík sankcí proti Rusku schválily členské státy na konci června, nyní podle informací ČTK začaly práce na souboru patnáctém, který by měl podle všeho vzniknout ještě do konce roku.
1