Systém se bortí, varuje tvůrce webu. Ale šance ještě existuje

Zahraničí
18. 11. 2017 05:15
Tim Berners-Lee.
Tim Berners-Lee.

Ve stínu pohoří Jura na francouzsko-švýcarské hranici probíhají ty nejsložitější a nejúžasnější pokusy současné vědy. Sídlí zde totiž Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN), zářný příklad mezinárodní vědecké spolupráce. Na jeho půdě vznikl i jeden z nejvýznamnějších vynálezů lidstva. Tim Berners-Lee během svého působení v CERNu v 80. letech vynalezl World Wide Web, systém webových stránek a jejich prohlížení. Samotná podstata webu je však dnes podle jeho zakladatele v ohrožení.

"World Wide Web je otevřená platforma, která každému umožňuje sdílení informací, přístup k příležitostem a spolupráci napříč geografickými hranicemi," popisuje účel svého vynálezu sir Berners-Lee, jemuž v roce 2007 královna Alžběta II. udělila Řád za zásluhy. Tato myšlenka je však kvůli narůstající propagandě a agresivním obchodním praktikám pod silným útokem.

"Jsem optimista, ale optimista, který stojí na vrcholu hory za zuřící bouře a drží se okraje," snaží se zachovat naději Berners-Lee a dodává, že musíme vydržet a nebrat jako samozřejmost, že web nás dovede jen k nádherným věcem. Vina za nárůst dezinformací a propagandy podle něj leží na bedrech velkých platforem jako Google nebo Facebook, které využívají reklamu, aby udržely pozornost svých uživatelů.

"Systém se bortí. Způsob, jakým reklamy pracují s clickbaity, nepomáhá naplnit úkol pomoci lidstvu podněcovat pravdu a demokracii," říká Berners-Lee, který volal po regulaci politické reklamy, aby nebyla neeticky zneužita.

Globální oteplování a síťová neutralita

Problém s webem přirovnává ke globálnímu oteplování. Podle něj jsou oba problémy vytvořené člověkem a jen člověk je může napravit. A pokud web neslouží lidstvu, může a měl by být změněn. Je aspoň vidět nějaké zlepšení? Naopak, tvrdí Berners-Lee.

Během vlády Baracka Obamy bylo vydáno několik zákonů k zachování tzv. síťové neutrality. Síťová neutralita v podstatě znamená, že poskytovatelé internetových služeb mají nakládat s daty všech lidí stejně, ať už se jedná o mail od prarodičů, seriál na internetu, nebo bankovní převod. Tím se má zabránit internetovým poskytovatelům, aby si mohli vybírat, jaká data zpracují rychleji a jaké stránky zrychlí či zpomalí na základě prémiové platby. Současná vláda však volá po tom, aby byly tyto zákony zrušeny, protože je prý vše v pořádku a zákony byly vyvolány v hysterických předpovědích zkázy.

"Když jsem vynalezl web, neptal jsem se Vinta Cerfa (otce webu), jestli můžu používat internet," říká Berners-Lee a obává se, aby internetoví poskytovatelé nerozhodovali, kdo je vítěz a poražený tím, že budou ovládat rychlost webových stránek. To jde naprosto proti svobodné, bezbariérové myšlence webu. "Připojení by mělo být jako voda - volný statek. Je součástí života a nemělo by mít přístup, k čemu to používáte. Stejně jako voda," uzavírá Tim Berners-Lee.

Autor: Ondřej CabalFoto: ČTK/AP , Neznámý

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ