Světová policejní organizace Interpol během největší operace proti pašerákům lidí ve svých dějinách zadržela 2517 lidí. Zhruba třetina jich je podezřelých z obchodu s lidmi a jejich pašování. Přes 3200 potenciálních obětí Interpol zachránil, uvedl dnes v tiskové zprávě.
Mezi zachráněnými jsou nezletilí nucení k práci na farmách v Argentině, migranti v klubech v Severní Makedonii, žebráci v Iráku nebo služebné na Blízkém východě či v Etiopii. Mnoho lidí bylo pod pohrůžkou násilí nuceno k zapojení svých přátel a rodin do pyramidových podvodů. V Sýrii Interpol odkryl skupinu lékařů, kteří nejspíš obchodovali s lidskými orgány. V Kostarice zadržel vůdkyni sekty, která členy i jejich děti zotročovala a týrala.
Operace s názvem Liberterra II začala 29. září a skončila 4. října. Policisté sledovali strategické hraniční přechody, lokality používané pašeráky nebo téměř 24.000 letů. Akci policisté koordinovali z operačních středisek v Argentině, Senegalu, na Filipínách a v Severní Makedonii.
Významný byl podle Interpolu i zásah proti podvodným on-line centrům, která zneužívala lidi pro osnování dalších podvodů. Na Filipínách provedli policisté razii ve skladu, kde více než 250 osob, převážně čínských státních příslušníků, provozovalo podvody s romantickými vztahy v průmyslovém měřítku. Během výslechů teď kriminalisté oddělují oběti od členů zločinecké organizace.
"V neúnavné honbě za ziskem organizované zločinecké skupiny nadále vykořisťují muže, ženy a děti - často několikanásobně. Výsledky této operace jsou sice zatím předběžné, nicméně poukazují na obrovský rozsah problémů, kterým čelí orgány prosazující zákony, a dokazují, že těmto hrozbám lze čelit pouze koordinovaným postupem," uvedl generální tajemník Interpolu Jürgen Stock.