Před 750 lety, 7. března 1274, zemřel italský křesťanský filozof Tomáš Akvinský, jehož filozofický směr dostal název "tomismus". Patřil k největším křesťanským teologům, byl tvůrcem filozofického-náboženského směru, který se snažil nalézt rovnováhu mezi vírou a rozumem.
Tomáš Akvinský sám dokládá, že víra a rozum se mohou doplňovat za podmínky, že skutečná zjevení bývají nadřazena nedokonalému rozumovému poznávání. Za svatého byl prohlášen v roce 1323.
Narodil se v roce 1225 nebo 1226 ve šlechtické rodině v Lombardii. Přes silný odpor rodiny vstoupil do žebravého řádu bratří kazatelů neboli dominikánů. Na univerzitách v Neapoli, Paříži a Kolíně nad Rýnem pak studoval filozofii a teologii.
Asi ve 30 letech získal doktorát teologie. Až do konce svého života pak vyučoval na univerzitách, kázal a psal filozofická a teologická díla. Za jeho hlavní spisy se považují dvě díla - Teologická summa a Summa proti pohanům. Usiloval o poznání nejvnitřnějších souvislostí věcí a o shrnutí poznatků do vědeckého systému.
Tomáš Akvinský zemřel cestou na druhý lyonský koncil, kam ho pozval papež Řehoř X. Za svatého byl prohlášen v roce 1323, za učitele církve v roce 1567 a za patrona katolických vysokých škol v roce 1880.