Tři ruští špioni, které polský soud propustil z vazby, zmizeli a vyhýbají se nástupu trestu
17.06.2024 16:00
Tři ruští špioni, které polský soud propustil z vazby, zmizeli a vyhýbají se nástupu trestu. Není známo, kde se nacházejí, napsal dnes polský list Rzeczpospolita. O tom, že Poláci zmařili Rusům činnost sítě amatérských agentů a sabotérů, která měla narušit přísun západní pomoci Ukrajině, psal loni v létě i americký list The Washington Post.
Polský soud loni v prosinci odsoudil 14 ze 16 cizinců obžalovaných z účasti na přípravě sabotážních akcí na polském území. Skupina, kterou na dálku řídil "Andrej", pravděpodobně důstojník ruské tajné služby FSB, pozorovala letiště, přístavy a vlaky přepravující pomoc pro Ukrajinu, které plánovala vykolejit či vyhodit do povětří, a dokonce chystala atentáty a vraždy. Byla to největší podobná síť, jakou se kdy v Polsku podařilo odhalit a rozbít, a dosud největší úspěch kontrarozvědky ABW, připomněla Rzeczpospolita a dodala, že většinu členů Rusové naverbovali na Ukrajině, než do Polska přijeli jako uprchlíci.
Všichni obžalovaní - 13 Ukrajinců, dva Bělorusové a jeden Rus - se k vině přiznali a dobrovolně přijali trest. Ale následně dva z nich odstoupili od dohody s prokuraturou, a tak je čeká soudní proces, dodal deník.
Tři odsouzení, čtyřiačtyřicetiletý ukrajinský politolog Jaroslav, nezletilý - v té době teprve šestnáctiletý Artur - a běloruská studentka Maryja, kterým soud vyměřil nejnižší tresty - rok až půldruhého roku vězení či polepšovny - vzápětí vyšli z vyšetřovací vazby. Ale k odpykání zbytku trestu dosud nenastoupili.
"Všichni ostatní si tresty odpykávají," sdělila listu soudkyně Barbara Markowská. Podle mluvčího ministra pověřeného koordinací zpravodajských služeb mají být všichni odsouzení po dokončení trestu vyhoštěni z Polska. Současně mají být vepsáni jako "nežádoucí" do databáze schengenského prostoru, a to bez časového omezení. To, že budou mít navždy zavřené dveře do Evropy, má být výstrahou pro případné následovníky v ruských službách.
Při vyšetřování se podle deníku nepodařilo všechny osoby působící v ruské síti odhalit. ABW zjišťuje, zda tito "neodhalení" mají na svědomí nedávné sabotáže, včetně úmyslně založených požárů.
Polské bezpečnostní složky v posledních několika týdnech zadržely deset lidí přímo zapojených do sabotáží a diverzních akcí v Polsku, uvedl nedávno polský premiér Donald Tusk před setkáním s šéfy příhraničních vojvodství ve městě Bialystok.
O deseti zadržených, kteří se přímo podíleli na plánování nebo pokusech o sabotáže napříč Polskem, na začátku června hovořil polský ministr vnitra Tomasz Siemoniak, když informoval o zatčení 18 lidí od prosince v souvislosti s činností ruských a běloruských tajných služeb. Zbylých osm lidí podle něj "útočilo na bezpečnost" Polska jinak. Sabotáže byly zjevně součástí širšího plánu, který zahrnuje také kybernetické útoky, posílání migrantů přes Bělorusko do Polska a ohrožování bezpečnosti Polska, uvedl Siemoniak.
1