Turkmenistán odstraní zlatou sochu <span>bývalého prezidenta</span>

Zahraničí
3. 5. 2008 16:01
Bývalý prezident Turkmenistánu Nijazov.
Bývalý prezident Turkmenistánu Nijazov.

Bývalý prezident Turkmenistánu Nijazov.Otáčející se zlatá socha někdejšího prezidenta Turkmenistánu Saparmurata Nijazova bude odstraněna z centra metropole Ašgabatu. Oznámila to dnes turkmenská média. Nynější prezident Gurbanguli Berdymuhamedov se totiž rozhodl zlikvidovat neotřesitelný kult osobnosti, který si Nijazov vybudoval.

Nijazov, který vládl zemi železnou pěstí 21 let, se přičinil o to, že se Turkmenistán stal jedním z nejizolovanějších režimů na světě. Nechal se titulovat Turkmenbaši (Otec všech Turkmenů) a vynakládal obří sumy na budování přepychových památníků své vlastní moudrosti a velikosti. Patří k nim i 75 metrů vysoká věž v centru hlavního města, na jejímž vrcholu stojí 12 metrů vysoká pozlacená socha v nadživotní velikosti, která se otáčí o 360 stupňů za 24 hodin tak, aby byla neustále otočena tváří ke slunci.

Jeho nástupce Berdymuhamedov, který se dostal k moci v únoru 2007 poté, co Nijazov nečekaně zemřel koncem roku 2006 na zástavu srdce, nařídil, aby byla gigantická skulptura přestěhována na jižní předměstí Ašgabatu. Tam by měla být umístěna na třídě Neutrality.

Monument byl pojmenován Archa neutrality, protože Nijazov kdysi označil za jeden ze svých největších úspěchů zajištění statusu neutrality Turkmenistánu. Socha má rozevřenou náruč, jako by chtěla z tyčícího se "bidýlka" obejmout své poddané.

Nijazov, který mimo jiné zakázal balet jako nemravný, napsal knihu s názvem Ruchnama neboli Kniha duše. Ta byla považována za jakousi bibli a morální kodex národa. Děti ve školách začínaly každý vyučovací den její četbou a dospělí byli povinni ji číst a v souladu s ní pracovat na svém duchovním a kulturním rozvoji každou sobotu. Zatímco obsahem prvního dílu, který vyšel v roce 2001, byla Nijazovova interpretace historie Turkmenistánu, druhý svazek se soustřeďuje na rodinné hodnoty a problematiku vlastenectví. Kromě díla Ruchnama napsal Nijazov ještě dvě další knihy - v roce 2002 vyšel první svazek jeho básní nazvaný Ať se daří mému lidu a o rok později kniha Pět století turkmenské duchovnosti.

Foto: Profimedia.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ