USA posílají na Blízký východ raketovou ponorku s jaderným pohonem
12.08.2024 12:25
Americký ministr obrany Lloyd Austin nařídil vyslat na Blízký východ raketovou ponorku USS Georgia s jaderným pohonem, informoval v neděli Pentagon. Agentura Reuters píše, že se tak děje v situaci, kdy se v regionu očekávají možné útoky Íránu a jeho spojenců na Izrael v odvetě za smrt vysoce postavených členů hnutí Hamás a Hizballáh.
"Ministr Austin zopakoval, že Spojené státy podniknou cokoliv pro obranu Izraele, a připomněl, že USA v souvislosti s eskalací napětí v regionu posílily svoje vojenské kapacity na Blízkém východě," uvádí se v prohlášení Pentagonu. Ponorka USS Georgia byla v poslední době ve Středomoří a nedaleko italských břehů zrovna dokončila cvičení. Pentagon nyní nařídil její přesun na Blízký východ. Americká televize CNN na svých internetových stránkách uvádí, že o přesunech raketových ponorek Washington veřejně informuje jen vzácně a že ponorky na jaderný pohon podnikají své operace v téměř úplném utajení.
Austin také nařídil urychlit příjezd úderné skupiny letadlových lodí do oblasti. Spojené státy už dříve oznámily, že do regionu vyšlou další bojové letouny a válečné lodě.
Izraelský ministr obrany Joav Galant v neděli sdělil Austinovi, že Írán se připravuje na rozsáhlý vojenský útok na Izrael, uvedl reportér agentury Axios Barak Ravid ve svém příspěvku na sociální síti X s odvoláním na zdroj, který je o rozhovoru informován. Ministerstvo obrany v dnešním prohlášení potvrdilo, že hovor se uskutečnil v noci. Uvedlo, že Galant a Austin diskutovali o operační a strategické koordinaci a o připravenosti izraelské armády čelit íránským hrozbám.
Ismáíl Haníja, politický vůdce palestinského teroristického hnutí Hamás, byl zabit 31. července v Teheránu. Írán z jeho smrti obvinil Izrael, který se však k odpovědnosti za ni nepřihlásil. Při izraelském vzdušném útoku v Bejrútu přišel jen o několik hodin dříve o život Fuád Šukr, vysoce postavený velitel Hizballáhu, militantního šíitského hnutí podporovaného Íránem. Tyto dvě události zvýšily obavy, že by deset měsíců trvající válka Izraele proti Hamásu v Pásmu Gazy mohla eskalovat do celoregionálního konfliktu.
1