Spojené státy dnes uvalily sankce na největší izraelskou osadnickou organizaci Amana. Viní ji z napomáhání násilí na okupovaném Západním břehu Jordánu, kde narůstá počet útoků izraelských osadníků vůči Palestincům. O rozhodnutí informovala agentura Reuters.
Amana podporuje nelegální osadnická zemědělská stanoviště, která slouží k zabírání palestinské půdy a následnému rozšiřování osad. Podporuje je financováním, půjčkami a budováním infrastruktury. Z těchto stanovišť pak osadníci provádí násilné akce vůči Palestincům, uvedl Reuters s odvoláním na prohlášení, v němž americké ministerstvo financí sankce oznámilo.
Prohlášení organizaci Amana označilo za "klíčovou součást izraelského extremistického hnutí". Její jmění je podle agentury AP odhadováno na 160 milionů amerických dolarů (přibližně 3,8 miliardy korun). Přední činitelé organizace se letos setkali s izraelským ministrem financí Becalelem Smotričem na konferenci, kde ministr představil své plány na anexi Západního břehu.
Sankce blokují jakékoliv finanční transakce mezi americkými občany a organizací Amana a zmrazily její majetek v USA. Sankce se týkají i spřízněné firmy Binyanei Bar Amana, která podle ministerstva staví a prodává domy v osadách a osadnických stanovištích. Na organizaci Amana uvalily sankce také Kanada a Británie.
Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zavedla sankce vůči extremistům z řad osadníků již v minulosti. Podle Reuters je možné, že nově zvolený prezident Donald Trump tato opatření zruší, protože od jeho vlády se očekává, že bude osadníkům nakloněna. V roce 2019 totiž tehdejší Trumpova administrativa opustila dlouhodobě zastávaný americký postoj, že osady jsou nelegální. Většina zemí a OSN považuje osady podle mezinárodního práva za nelegální, což Izrael zpochybňuje.
Izrael okupuje a osidluje Západní břeh Jordánu od jeho obsazení během války v roce 1967. Izraelští osadníci považují Západní břeh Jordánu za biblickou Judeu a Samaří, tedy výsostně židovské území. Na okupovaném území Západního břehu a východního Jeruzaléma žije přes 700.000 Izraelců a osady územně tříští oblast, kde chtějí mít Palestinci svůj budoucí stát.
Napětí na Západním břehu zesílilo po loňském říjnovém útoku teroristického hnutí Hamás na Izrael, který vyvolal novou válku v Gaze. Izraelská armáda na Západním břehu výrazně zesílila protiteroristické operace a izraelští osadníci zintenzivnili útoky proti Palestincům a jejich majetku. Přibližně 8000 Palestinců na Západním břehu bylo vyhnáno ze svých domovů a přes 700 jich bylo zabito.