V Africe zemřelo už 1100 lidí na mpox, zdravotníci žádají mezinárodní pomoc

Zahraničí
17. 10. 2024 20:05
V Africe zemřelo už 1100 lidí na mpox, zdravotníci žádají mezinárodní pomoc
V Africe zemřelo už 1100 lidí na mpox, zdravotníci žádají mezinárodní pomoc

V Africe už zemřelo 1100 lidí na nemoc mpox, uvedla dnes zdravotnická agentura Africké unie. Varovala, že pokud mezinárodní společenství nepodnikne potřebné kroky, vymkne se epidemie kontrole. Informovaly o tom dnes agentury AFP a AP.

S nemocí mpox se v současnosti potýká 18 afrických zemí, nejnovější případy jsou hlášeny ze Zambie a Zimbabwe. Od začátku letošního roku se nemocí nakazilo 42.000 Afričanů. Minulý týden zemřelo v souvislosti s mpoxem 50 lidí, což zvýšilo bilanci na 1100 mrtvých, uvedl na on-line tiskové konferenci generální ředitel africké pobočky Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Jean Kaseya.

"Mpox se nám úplně vymkne kontrole, pokud nebudeme jednat," naléhal Kaseya na mezinárodní partnery, aby okamžitě uvolnili slíbené finanční prostředky na boj proti epidemii.

Nejvíce mrtvých evidují v Kongu, které je epicentrem epidemie. Kongo na začátku měsíce začalo s očkovací kampaní, i přesto ale každý týden přibývají noví nakažení.

"Chceme slyšet konkrétní kroky, které epidemii ukončí," řekl dále Kaseya.

CDC společně se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) vyčlenily na boj proti mpox 600 milionů dolarů (zhruba 13,9 miliardy Kč) na dobu šesti měsíců. Polovina peněz je určena 14 nejpostiženějším státům a 15 dalším, které se na šíření nemoci teprve připravují.

Mpox je virové onemocnění, které se přenáší ze zvířat na člověka, ale také těsným fyzickým kontaktem s osobou nakaženou virem. Projevuje se vyrážkou s puchýřky, pacienti také trpí horečkami, případně pociťují celkové vyčerpání. Nemoc, která nejčastěji postihuje děti do 15 let, je smrtelná zhruba pro tři procenta nakažených.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ