V Bělorusku dnes začalo několik soudních řízení s lidskoprávními aktivisty, informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Dvě aktivistky jsou obžalovány ze zapojení do pomoci politickým vězňům. Deset dalších osob je obžalováno z účasti na protivládních protestech v roce 2020.
V Minsku začal proces s 62letou Alenou Tockou, která je obžalována z "napomáhání extremistickým aktivitám". Toto obvinění je založeno na jejím údajném zapojení do činnosti iniciativy INeedHelpBY. Jde o neziskovou organizaci registrovanou ve Spojených státech, která pomáhá běloruským politickým vězňům a jejich rodinám poskytováním potravinové pomoci.
Běloruské úřady v lednu letošního roku označily INeedHelpBY za extremistickou organizaci a desítky aktivistů zatkly. Tocká je od té doby držena ve vazbě. Jejímu procesu předsedá soudce minského oblastního soudu Vjačaslav Tulejka. V minulosti byl soudcem v řadě politicky motivovaných soudních řízení, a je proto na sankčním seznamu Evropské unie.
U oblastního soudu v západoběloruském Grodnu začal proces s 26letou Kacjarinou Mendrikovou, jež je také obžalována z napomáhání extremistickým aktivitám. Mendriková byla zadržena 28. ledna poté, co se do Běloruska vrátila z Polska, odkud měla údajně posílat peníze a balíčky politickým vězňům.
V západoběloruském Brestu začal proces s deseti aktivisty kvůli jejich údajnému zapojení do protivládních protestů v roce 2020. Jsou obžalováni ze "spoluúčasti na aktivitách otevřeně narušujících společenský řád".
Masové protesty v roce 2020 propukly po prezidentských volbách, v nichž podle úřadů zvítězil dlouholetý autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko. Opozice i Evropská unie, Spojené státy a další země považují takový výsledek za zfalšovaný. Běloruské bezpečnostní složky během protestů zatkly desítky tisíc lidí a několik lidí zabily.
Minulý týden Lukašenko omilostnil 30 osob vězněných za účast v protivládních protestech. V srpnu omilostnil také 30 lidí, z nichž někteří byli vážně nemocní nebo v důchodovém věku. Lidskoprávní organizace Vjasna uvádí, že v zemi je téměř 1400 politických vězňů. Jedním z nich je právě zakladatel Vjasny a nositel Nobelovy ceny za mír Ales Bjaljacki.
Lukašenko zemi vládne od roku 1994 a odmítá jednat s politickou opozicí, jejíž mnozí představitelé jsou ve vězení nebo v exilu. Je spojencem režimu ruského prezidenta Vladimira Putina; v roce 2022 část ruských invazních vojsk vstoupila na území napadené Ukrajiny právě z Běloruska.
Lukašenko a další představitelé běloruského režimu jsou kvůli pokračujícímu porušování lidských práv a podvodným volbám na sankčním seznamu EU a USA.