V Číně <span>odsoudili tibetského mnicha</span> na osm a půl roku

Zahraničí
31. 12. 2009 14:00
Čína v tibetských oblastech rozmístila početné jednotky.
Čína v tibetských oblastech rozmístila početné jednotky.

Čína v tibetských oblastech rozmístila početné jednotky.Na osm a půl roku poslal čínský soud do vězení tibetského mnicha. Obvinil jej ze zbrojních a majetkových deliktů. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na mnichova bývalého právníka.

"Živoucí Buddha" Phurbu Cering pochází z Kan-c' v čínské jihozápadní provincii S'-čchuan, kde převládají etničtí Tibeťané. Loni v červnu v Kan-c' vypukly protičínské nepokoje a protesty po krvavých demonstracích v tibetské metropoli Lhase.

ČTĚTE TAKÉ: Čína vězní čtyři cizince, u kterých našla heroin
                        Čína popravila Brita za pašování heroinu

"Živoucí Buddha" je nazýván tibetský mnich považovaný věřícími za příkladnou posvátnou postavu. Cering známý také jako Buramna Rinpočhe, byl zatčen v květnu poté, co policie prohlásila, že v jeho domě našla pušku a munici.

Nakonec jej soud minulý týden odsoudil za držení zbraně a separátně také za majetkový delikt v souvislosti se starým domem, který Cering spravoval. Bývalým advokátům mnicha o rozsudku řekla jeho rodina.

ČTĚTE TAKÉ: Komunisti zavírají Tibet. Kvůli oslavám

Mnich je naprosto přesvědčen o své nevině, ale proti odsouzení se nemůže odvolat. "Vzhledem ke způsobu, jakým tu justice pracuje, nevidí v odvolání smysl," zdůraznil jeden z právníků Li Fang-pching.

Rozsudek je dalším dokladem pokračujícího napětí v Tibetu, jejž se podle duchovního vůdce dalajlamy i dalších kritiků snaží Čína dostat pod kontrolu politicky, nábožensky i kulturně. Peking naopak obviňuje dalajlamu ze separatismu a tvrdí, že on i další kritikové ignorují výdobytky v životní úrovni, které prý Čína zavedla v horském regionu.
Li i jeho kolega Ťiang Tchien-jung jsou otevření obránci lidských práv, kteří Phurbu Ceringa zastupovali už při dubnovém stání. Soud jim později sdělil, že mnicha již nemohou zastupovat, a nahradil je místním právníkem.

ČTĚTE TAKÉ: Zahraniční média v Číně čelí kybernetickým útokům

Čína v tibetských oblastech rozmístila početné jednotky a zakazuje například volný vstup do těchto oblastí zahraničním novinářům.

Ilustrační foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ