Za neobvykle teplého a slunečného počasí se v Německu otevírají letošní vánoční trhy. Zatímco trhovci v Berlíně, v Hamburku či v Mnichově prodávají svařené víno a punč na zahřátí, teploty na některých místech šplhají až k 20 stupňům. Před budovou Říšského sněmu v centru Berlína ode dneška stojí 26metrová jedle a do konce týdne budou vánoční stromy zdobit také nádvoří budovy kancléřství a zámek Bellevue, kde sídlí německý prezident.
"Nepamatuji si, že by bylo při vánočních trzích tak teplo," řekl ČTK Berlíňan Lukas, který pravidelně navštěvuje skandinávský vánoční trh v komplexu Kulturbrauerei ve čtvrti Pankow. Kromě něj mohou obyvatelé i návštěvníci německého hlavního města navštívit další desítky vánočních trhů, například na náměstí Alexanderplatz, u Humboldtova fóra či u zámku Charlottenburg. Cena svařeného vína se pohybuje kolem pěti eur.
Oblíbený vánoční trh na náměstí Gendarmenmarkt se už od roku 2022 kvůli rekonstrukci náměstí s dvojicí výrazných barokních kostelů nekoná. Přesunutý je na prostranství u Státní opery. Příští rok by se měl ale už vrátit na původní místo. "Na vánočních trzích jsem poprvé a jsou opravdu krásné," řekl ČTK Arlen, turista z New Yorku, který ochutnával svařené víno u Státní opery.
Kosmopolitní německá metropole přitom nenabízí jen tradiční německé pochoutky. Ve stáncích na trzích v centru Berlína se dají pořídit i arabská, vietnamská či turecká jídla, výrobky z Peru či Nepálu. Všechny trhy v centru města mají u vchodů ostrahu, například na trzích před Červenou radnicí, které hraničí s rušnou křižovatkou, jsou u vstupu i bezpečnostní betonové bloky. Přísná bezpečnostní opatření platí přinejmenším od doby, kdy se vánoční trh na náměstí Breitscheidplatz v západní části Berlína v roce 2016 stal terčem teroristického útoku, který si vyžádal 13 obětí včetně jedné Češky.
Trochu netradiční je trh na berlínském Postupimském náměstí, kde si mohou návštěvníci kromě svařeného vína, bramboráků či sladkostí dopřát také sjezd na bobech po 12 metrů vysokém a 70 metrů dlouhém umělém svahu.
Na berlínském náměstí Republiky před budovou Říšského sněmu už stojí také tradiční vánoční strom, i když zatím neozdobený. Letos jde o jedli pokácenou v pohoří Harz. Ve středu převezme vánoční strom pro svůj úřad kancléř Olaf Scholz a v pátek slavnostně rozsvítí vánoční strom před svým sídlem prezident Frank-Walter Steinmeier.
Kromě Berlína se ale vánoční trhy tento týden postupně otevírají i v dalších německých městech. Už od pondělí jsou přístupné trhy na Mariánském náměstí v Mnichově, u hamburské radnice či v historickém centru severoněmeckého Lübecku. U katedrály v Kolíně nad Rýnem mohou návštěvníci vánoční atmosféru vychutnávat dokonce už od minulého týdne.
Svařené víno se podává už od pondělí také v saských městech Cvikov (Zwickau) a Míšeň (Meissen). Nejznámější a nejstarší saský vánoční trh, Striezelmarkt v Drážďanech, na který každoročně míří i řada českých turistů, přivítá první návštěvníky ve středu. Ve stejný den se otevře vánoční trh v hlavním městě Bádenska-Württemberska Stuttgartu. Až do pátku si budou muset počkat zájemci o návštěvu norimberského trhu Christkindlesmarkt, na kterém budou i letos k dostání všechny tradiční pochutiny, včetně norimberských perníků a panáčků ze sušeného ovoce Zwetschgenmännle.