V nizozemském Haagu začal jednat Mezinárodní soudní dvůr z důvodu žádosti, v níž JAR žádá přezkum obvinění, že se Izrael dopouští genocidy v Gaze

Zahraničí
11. 1. 2024 18:06
V nizozemském Haagu začal jednat Mezinárodní soudní dvůr z důvodu žádosti, v níž JAR žádá přezkum obvinění, že se Izrael dopouští genocidy v Gaze
V nizozemském Haagu začal jednat Mezinárodní soudní dvůr z důvodu žádosti, v níž JAR žádá přezkum obvinění, že se Izrael dopouští genocidy v Gaze

V nizozemském Haagu začal jednat Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) o žádosti Jihoafrické republiky, aby bylo zahájeno řízení se státem Izrael, který se podle JAR v palestinském Pásmu Gazy dopouští genocidy. Své argumenty dnes přednesli zástupci Jihoafrické republiky, kteří v prvním kroku žádají soud, aby nařídil okamžité zastavení izraelské vojenské operace v Gaze. V pátek si soud vyslechne argumenty Izraele, jehož ministerstvo zahraničí dnes označilo toto jednání za "jeden z největších projevů pokrytectví v historii, doplněný řadou nepravdivých a nepodložených tvrzení". Izrael obvinění z genocidy odmítá a tvrdí, že jeho operace v Gaze je aktem sebeobrany, při němž dodržuje mezinárodní právo a snaží se minimalizovat civilní ztráty.

U soudu během asi tři a půl hodiny trvajícího jednání hovořilo několik jihoafrických právníků i ministr spravedlnosti JAR Ronald Lamola, který mimo jiné uvedl, že žádný ozbrojený útok, ať už je jakkoli hrozný a krutý, nemůže ospravedlnit porušení úmluvy o genocidě. Narážel tak na útok hnutí Hamás ze 7. října, při němž palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí a asi 240 dalších unesli. Na 130 jich stále zadržují. Izrael v odvetě zahájil masivní bombardování Gazy a pozemní operaci, což si podle Hamásu vyžádalo už přes 23.000 obětí z řad Palestinců, většinou civilistů.

Jihoafrická strana před soudem popsala rozsah destrukce Pásma Gazy, kde bombardování zničilo asi 70 procent domů a kde statisíce lidí trpí hlady, mají i málo pitné vody a podle OSN tam nikde není bezpečno. Většina nemocnic nefunguje, ty zbylé jsou přeplněné a nemají dost léků ani zdravotnického materiálu. Právníci JAR též argumentovali tím, že ke genocidě Palestinců podle nich přispívají vysocí izraelští politici svou nenávistnou rétorikou.

Izraelské ministerstvo zahraničí v reakci uvedlo, že JAR ignoruje "vraždění, znásilňování, popravy a únosy izraelských občanů", které se odehrály při útoku Hamásu 7. října. Mluvčí ministerstva Lior Hajat také řekl, že "Jihoafrická republika funguje jako právní ruka Hamásu", a jihoafrické právníky účastnící se soudu označil za "zástupce Hamásu". "Kde byla Jihoafrická republika, když byly zabíjeny a připravovány o domovy miliony lidí v Sýrii a Jemenu vinou partnerů Hamásu," prohlásil vpodvečer izraelský premiér Benjamin Netanjahu s odkazem na občanské války s účastí muslimských radikálních skupin. Soud podle něj slyšel samá "pokrytectví a lži".

Před budovou soudu se ráno sešlo několik stovek lidí s izraelskými vlajkami, demonstrovat tam přišli také lidé žádající svobodný palestinský stát a konec války v Gaze. "Izrael má právo na sebeobranu a myslím, že toto je bohužel jediný způsob," řekl jeden z demonstrantů před budovou soudu Raul Berghaus z Amsterdamu. Podle něj Izrael genocidu nepáchá, a pokud ji někdo v tomto konfliktu páchá, tak je to Hamás. Příznivci Izraele přinesli kromě izraelských vlajek také například fotky osob unesených Hamásem 7. října, někteří měli na sobě nápisy "Hamás=ISIS", s odkazem na teroristickou organizaci Islámský stát. EU či USA považují za teroristickou organizaci také Hamás.

Zastánci palestinské státnosti přišli před budovu ICJ s palestinskými vlajkami a s obřím transparentem se jmény zabitých Palestinců, na němž bylo napsáno "Mají jména, měli své sny, nezapomeňte na oběti genocidy v Palestině".

Jihoafrický podnět přivítala světová organizace na obranu lidských práv Human Rights Watch (HRW). Její šéfka Tirana Hassanová agentuře Reuters řekla, že HRW zdokumentovala hladovění obyvatel Gazy způsobené Izraelem, což je podle ní mezinárodní zločin. Izrael by podle ní měl respektovat verdikt soudu, případně by mělo zasáhnout mezinárodní společenství.

Očekává se, že ICJ by o předběžném opatření mohl rozhodnout v řádu týdnů, verdikt v případu údajné genocidy však patrně bude otázkou několika let. Rozhodnutí ICJ jsou považována za závazná, Izrael se však nevyjádřil k otázce, zda bude případný příkaz k zastavení operace respektovat.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ