Boje v Chartúmu, které v neděli po vypršení příměří zesílily, podle súdánských činitelů ohrožují tisíce historických exponátů. Informoval o tom dnes list The Guardian. Podle videa, které v pátek kolovalo na sociálních sítích, se členové polovojenských Jednotek rychlé podpory (RSF) vloupali do bioarcheologické laboratoře Národního muzea a otevřeli kontejnery s mumiemi a dalšími ostatky. Experti muzeum označují za jedno z nejdůležitějších institucí tohoto druhu v Africe.
Sbírka chartúmského Národního muzea čítá více než 100.000 předmětů, včetně balzamovaných mumií z období 2500 let před naším letopočtem, které jsou jedny z nejstarších a archeologicky nejvýznamnějších na světě. V ústavu jsou rovněž uloženy sochy, keramika a nástěnné malby z doby kamenné až po křesťanskou a islámskou éru.
Personál muzea byl nucen pracoviště opustit poté, co 15. dubna vypukly mezi súdánskou armádou a RSF první střety. Jeden zaměstnanec žijící nedaleko prostory příležitostně kontroloval, ale milice jej nedávno vyhnaly z domova.
Stavbu nedávno otevřené bioarcheologické laboratoře spolufinancovalo Britské muzeum. Jednalo se o první súdánskou laboratoř s technologiemi, které umožňovaly analýzu kostí nalezených při vykopávkách, uvedla ředitelka muzea Ghalía Gharelnabíová. Dodala, že se obává podobných ztrát na bohatém archeologickém dědictví Súdánu, jako byly ty, které utrpěl Irák a Sýrie.
Milice RSF v sobotním prohlášení vloupání popřely.
Satelitní snímky muzea ukazují možné známky poškození a požáru některých částí muzea již před pátkem, poznamenala Roxanne Triouxové, která v Súdánu pracovala pro francouzský archeologický tým.
Tisíce knih a vzácných dokumentů rovněž patrně shořely při požáru, který minulý týden vypukl v knihovně sociálních věd univerzity v Ummdurmánu. Stejně tak panují obavy ohledně pamětihodností uložených v dalších částech súdánské metropole a jejího okolí, v nichž mají základny RSF, což přitahuje letecké útoky armády.
Boje pokračují i na dalších místech země, která je zhruba pětkrát větší než Německo. Vyvolaly rozsáhlou humanitární krizi, v jejímž důsledku muselo opustit své domovy více než 1,6 milionu lidí, z nichž na 400.000 uprchlo do sousedních států. Podle Reuters proto hrozí destabilizace celého regionu.