Rusko si diktuje podmínky míru
12.08.2008 18:07 Aktualizováno 12.08. 19:34
Stažení vojáků na původní pozice a závazná smlouva o nepoužití síly. Takové jsou podmínky Moskvy pro ukončení bojů o gruzínskou separatistickou provincii Jižní Osetii. O zachování gruzínských hranic však ani slovo. Na nejnovějším mírovém návrhu se shodl ruský prezident Dmitrij Medveděv se svým francouzským protějškem Nicolasem Sarkozym.
Podle Medveděva je také nezbytné zahájit intenzivní jednání o budoucím statutu Jižní Osetie a Abcházie. Ministr zahraničí Sergej Lavrov podle agentury Reuters požaduje, aby se Gruzie smluvně zavázala, že již nenasadí své vojenské síly.
Gruzie zatím již stahuje své síly ze severní části strategicky významné Kodorské soutěsky v Abcházii, odkud je vytlačily jednotky tamějších separatistů. Kodorská soutěska byla posledním místem v Abcházii, které do nynějška Gruzie ovládala.
Moskva v pondělí odmítla mírový plán francouzského ministra zahraničí Bernarda Kouchnera, který mimo jiné zahrnoval i plné respektování územní celistvosti Gruzie. Nový Sarkozyho návrh nyní Rusko podpořilo. O zachování někdejších gruzínských hranic se totiž nyní nehovoří.
ČTĚTE TAKÉ: Senátor Štětina: Rusko světu lže, vyhrálo informační válku
Medveděv naopak zdůraznil, že samy separatistické republiky by se měly rozhodnout, zda chtějí být nadále součástí Gruzie. Abcházie i Jižní Osetie usilují o odtržení od počátku 90. let, kdy se začal rozpadat tehdejší Sovětský svaz.
Šest kroků k míru |
1. Rusko i Gruzie se vzdají použití síly 2. Ukončení všech vojenských akcí 3. Volný přístup k humanitární pomoci 4. Gruzínská vojska se stáhnou na své základny 5. Ruské jednotky se vrátí na své základny. Ruské mírové síly budou v Jižní Osetii dočasně pomáhat zajišťovat bezpečnost 6. Zahájení mezinárodních jednání o statutu Jižní Osetie a Abcházie a zajištění jejich bezpečnosti |
Medveděv nicméně zdůraznil, že ruské mírové jednotky zůstanou i nadále v Jižní Osetii. "Jsou rozhodujícím faktorem pro udržení bezpečnosti na Kavkaze," řekl. Sarkozy však navrhl další možnost - podle něj by mírové síly v gruzínských separatistických regionech mohla zajistit Evropská unie.
ČTĚTE TAKÉ: Gruzie viní Rusko z dalšího bombardování
Medveděv sice částečně zaujal vstřícný postoj, zároveň však volil směrem ke Gruzii velmi ostrá slova: označil například gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho za šílence a lháře. Ruský prezident například Saakašviliho obvinil, že nerespektoval příměří, které sám ohlásil. Z téhož dnes Rusko obvinila i Gruzie: podle tamější vlády Rusko porušilo klid zbraní krátce poté, co dnes Medveděv oznámil ukončení bojů.
Sarkozy byl co se týče úspěchu mírového plánu poněkud zdrženlivý. "Ještě nemáme mír. Máme ale prozatímní příměří. Každý by si měl uvědomit, že to je výrazný pokrok. Musíme udělat ještě mnoho práce," připustil francouzský prezident, který chce s novou mírovou iniciativou okamžitě seznámit i gruzínskou stranu. Na jednání s prezidentem Saakašvilim do Tbilisi by měl odcestovat ještě dnes večer.
Dá se však očekávat, že Tbilisi na dohodu, která nebude obsahovat požadavek na zachování územní celistvosti, nepřistoupí. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který už dnes vyzval gruzínského prezidenta Saakašviliho k odstoupení, přitom do Tbilisi vyslal poněkud výhrůžný vzkaz. Na otázku, jak by Rusko zareagovalo, pokud by Gruzie nejnovější mírový plán odmítla, odpověděl: "Byli bychom nuceni použít jiných prostředků, jak zabránit opakování situace, která vznikla kvůli nesmírné gruzínské agresi."
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.