Vizitka nové mexické prezidentky Claudie Sheinbaumové (62), která se 1. října ujme svého úřadu:
- Sheinbaumová se po letošních červnových prezidentských volbách stalne první ženou v čele země od vyhlášení nezávislosti. Je blízkou spojenkyní dosavadní hlavy státu Andrése Manuela Lópeze Obradora a členkou jeho levicové strany Morena. Byla také pokládána za velkou favoritku celostátního hlasování, které uspořádala strana s cílem najít kandidáta pro prezidentské volby. Představitelé strany Morena uvedli, že Sheinbaumová porazila ve stranických primárkách pět dalších uchazečů. Podle předvolebních průzkumů byla v prezidentských volbách favoritkou.
- V roce 2018 se stala první ženou zvolenou do čela mexické metropole, úřad opustila loni v červnu, aby se mohla ucházet o stranickou nominaci na prezidentskou kandidaturu. Na radnici mexické metropole působila už od prosince 2000 do května 2006, tedy v době, kdy byl starostou López Obrador, za jehož úřadování měla na starosti životní prostředí. V letech 2015 až 2017 Sheinbaumová vedla radnici v největší čtvrti mexické metropole Tlalpan.
- Jako starostka si Sheinbaumová například vysloužila kritiku za to, že se jí nepodařilo vyřešit dlouhodobě špatný stav metra v metropoli, v němž se stává řada nehod. V květnu 2021 si jedna z nich vyžádala 26 obětí a na osm desítek zraněných. Starostka pak letos v lednu poslala do metra na 6000 členů národní gardy, aby dohlíželi na bezpečnost. Některé nehody totiž podle starostky mohla být způsobit sabotáž, respektive krádeže vybavení. Dopravu v mexické metropoli ale za vedení Sheinbaumové vylepšila například kabinová lanovka, která je nejdelší v Latinské Americe.
- V roce 2014 Sheinbaumová stála u vzniku strany Morena, která se zrodila ze stejnojmenného hnutí vytvořeného o několik let dříve.
- Sheinbaumová v předvolební kampani slíbila pokračovat v linii současného prezidenta, včetně například jeho snahy výrazně rozšířit v zemi osobní vlakovou dopravu, která dosud v Mexiku téměř neexistuje. Slíbila také další investice do sociálních programů, zdravotnictví, školství a vědy. Chce rovněž bojovat s nedostatkem vody v zemi, jejíž velkou část dlouhodobě sužuje sucho, a snažit se o větší podíl obnovitelných energií.
- Sheinbaumová bude muset také řešit vysokou kriminalitu. Ta poznamenala i volební kampaň, v niž drogové gangy zabily na tři desítky kandidátů v místních volbách. Dalším problémem Mexika je deficit veřejných financí, který koncem loňského roku činil podle španělské televize RTVE asi 45 procent HDP a nová prezidentka rovněž bude muset rovněž řešit problém migrace, která výrazně ovlivňuje vztahy Mexika se Spojenými státy.
- Stejně jako Obrador je podporovatelkou kontroverzní soudní reformy, která mimo jiné zavádí přímou volbu soudců a schválili ji poslanci i podepsal prezident. Mexická vláda prosadila justiční reformu navzdory demonstracím i verdiktům několika federálních soudců vyzývajících k zastavení jejího projednávání. Podle agentury AFP se tak Mexiko stává první zemí na světě, kde budou všichni soudci v zemi voleni lidem.
- Sheinbaumová o sobě hovoří jako o feministce, zasazuje se za práva žen a LGBT+ komunity a je také zastánkyní legalizace potratů.
- Narodila se 24. června 1962 v hlavním městě Mexiku do židovské rodiny. Vystudovala fyziku na Mexické autonomní národní univerzitě (UNAM) a v roce 1995 získala doktorský titul v oboru energetické inženýrství. V roce 1999 obdržela cenu pro nejlepšího mladého výzkumníka UNAM v oblasti inženýrství a technologických inovací.
- Je autorkou více než 100 vědeckých článků a dvou knih o energetice, životním prostředí a udržitelném rozvoji. V roce 2007 se připojila k Mezivládnímu panelu pro změny klimatu (IPCC) při OSN v oblasti energetiky a průmyslu jako spoluautorka čtvrté hodnotící zprávy. Skupina v tomto roce získala za svoji práci Nobelovu cenu míru. O šest let později byla spoluautorkou páté hodnotící zprávy IPCC.
- Je podruhé vdaná, má dceru a se současným manželem, finančním analytikem Jesúsem Maríou Tarribou, vychovává syna.