Značný rozruch vyvolalo v posledních dnech nejen v Nizozemsku zveřejnění plánu na vytvoření vesnice pouze pro příslušníky LGBT komunity. Odpůrci projekt označili za ostudný a vyčítali mu, že jeho cílem je uzavřít tyto osoby v ghettu. Vše ale nakonec přece jen není tak horké.
Tvůrci projektu Gay Village tvrdili, že chtějí pro homosexuály, bisexuály a transgender osoby vytvořit příjemné prostředí bez předsudků a poskytnout jim luxusní zázemí. Oznámili, že vesnice obehnaná zdmi vyroste na dosud zalesněné ploše na předměstí Tilburgu a dům tam přijde v průměru na 250 tisíc eur (necelých sedm milionů korun).
"Nejde jen o bydlení, jdeme dál," avizovala webová stránka projektu. "Spolu s budoucími obyvateli určíme, které služby budou zajišťovány: vlastní supermarket, tenisový kurt, škola vaření, kaple, posilovna... Tak, aby žili v příjemné oblasti se zelení a všemi moderními výdobytky."
Podporu projektu vyjádřil i starosta Tilburgu Peter Noordanus. Jinak ale přišla hlavně kritika, především na sociálních sítích. Rozhlasový moderátor Peter van der Vorst například varoval, že půjde o oplocené ghetto pro gaye a vyjádřil naději, že jde o špatný vtip. Negativní stanovisko zaujala i organizace COC Nederland, která chrání práva LGBT osob. Pocit bezpečí by jim prý měla zajišťovat společnost a ne nějaká vesnice.
O projektu informovala státní televize NOS či deník NRC Handelsblad. Zprávu převzala i zahraniční média včetně britského Independentu, amerického Huffington Postu a agentury Nová Čína. Následně se ukázalo, že to byla chyba.
Šlo totiž o kachnu vypuštěnou organizací Pink Monday Foundation, jež v létě v Tilburgu pořádá gay festival Roze Maandag (Růžové pondělí), který se letos koná 21. července. Legrácka podle ní splnila svůj účel. Její představitelé jsou rádi, že si veřejnost myslí, že takový projekt by byl šíleností. Kritika, jež se na záměr snesla, prý pomohla povzbudit toleranci.
V NOS a NRC už tak nadšení nejsou. Svou nespokojenost dali najevo v otevřeném dopise. "Jsme mimořádně rozhořčeni způsobem, jakým radnice Tillburgu k záležitosti přistoupila. Záměrně oklamala média a umožnila jim zveřejnit nepravdivou informaci," stěžují si.
Starosta Noordanus připustil, že podcenil dopad svého vyjádření, jinak ale na žertu nevidí nic špatného. "Udělal jsem to s cílem upoutat pozornost na práva gayů, ne abych oklamal média a společnost," tvrdí.