Provoz francouzských vysokorychlostních vlaků TGV se po žhářských útocích postupně zlepšuje, avšak cestující musejí nadále počítat se zpožděním na některých tratích, a to v řádu jedné až dvou hodin, informoval dnes ráno železniční dopravce SNCF. Úplné obnovení spojů se očekává v pondělí, uvedl ministr dopravy Patrice Vergriete.
Francouzská vysokorychlostní železnice v noci na pátek čelila koordinované žhářské sabotáži s cílem zásadně narušit dopravu ve Francii a zejména v Paříži před začátkem olympiády. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil.
Dnes bude ve Francii jezdit sedm vysokorychlostních spojů z průměrných deseti na severní, západní a jihozápadní trati, oznámila SNCF, přičemž předpověděla zpoždění v řádu jedné až dvou hodin. Na východní vysokorychlostní trati byl provoz obnoven v normálním režimu. Naopak na severní trati lze zpoždění očekávat i v neděli.
Opravy na tratích po pátečních útocích podle SNCF pokračovaly celou noc, a to v dešti, což práci ztížilo. Dopravce také zopakoval, že zajistí dopravu pro olympijské týmy.
Útočníci v pátek nad ránem poškodili infrastrukturu ve čtyřech pečlivě vybraných uzlech klíčových pro hlavní tratě. V tunelech nejprve přeřezali a pak zapálili kabelové svazky, které ovládají mimo jiné vlakovou signalizaci, uvedlo vedení SNCF na tiskové konferenci. Další útok, který by byl pátý, se podařilo zastavit, ještě než začal. Údržbáři na trati si v noci všimli dodávky a lidí, kteří byli v místech, kam je vstup zakázaný. Jejich auto policie zabavila, posádka ale utekla. Sabotáž ovlivnila nejméně 800.000 cestujících, z toho 250.000 v regionu Ile-de-France, který obklopuje Paříž.
Útoky na francouzskou železnici ovlivnily i vlaky z Paříže do Londýna, které obvykle jezdí přes Lille a dále tunelem pod Lamanšským průlivem. Společnost Eurostar uvedla, že očekává, že o víkendu bude zrušena přibližně pětina spojů a všechny vlaky budou mít přibližně 1,5 hodiny zpoždění.
Vyšetřování sabotáže se ujal Národní úřad pro boj s organizovaným zločinem (Junalco). Pachatelům za poškození majetku významného pro chod státu, poničení systémů automatizovaného zpracování dat a spiknutí za účelem spáchání těchto trestných činů hrozí až 20 let za mřížemi a pokuta 150.000 eur (3,8 milionu korun), oznámila pařížská prokurátorka Laure Beccuauová.