Hlasování v malé obci Dixville Notch ve státě New Hampshire na východě Spojených států odstartovalo hlavní den voleb amerického prezidenta, nebo prezidentky. Američané rozhodují, zda zemi poprvé povede žena - demokratka Kamala Harrisová, anebo zda se do Bílého domu vrátí republikán exprezident Donald Trump. V Dixville Notch už jsou výsledky sečtené, oba kandidáti získali shodně po třech hlasech, uvedla CNN.
Vesnice Dixville Notch, ležící u hranic s Kanadou a čítající asi tucet obyvatel, je tradičně jednou z prvních, které zahajují americké volby otevřením volební místnosti už o místní půlnoci. Obvykle vyrážejí ve stejnou dobu voliči k urnám také v obcích Millsfield a Hart's Location, ty ale letos půlnoční hlasování nenabídly, napsala CNN.
V Dixville Notch se letos voleb podle CNN zúčastnili čtyři republikáni a dva voliči, kteří se nehlásí k žádné straně. Stanice BBC uvedla, že hovořila s obyvatelem obce, který dosud volil republikány, ale tentokrát dal svůj hlas Harrisové, což se propsalo do vyrovnaného výsledku. V rozhovoru Les Otten svou volbu zdůvodnil slovy, že zatímco Trump od svých voličů vyžaduje věrnost, Harrisová naopak voličům slibuje svou loajalitu.
Většina volebních místností na východním pobřeží USA se začne otvírat od šesté ráno místního času (12:00 SEČ). V nejzápadnějších státech pak hlasování končí až o 24 hodin později. Oficiální výsledky budou známé o několik dní později, když součty schválí příslušné volební orgány.
Hlavní volební den, kdy Američané rozhodují také o rozložení sil v Kongresu či o státních otázkách, připadá na dnešek, ale hlasování v předstihu je už v USA v plném proudu. Podle stanice BBC odvolilo přes 81 milionu oprávněných voličů, zhruba třetina oprávněných voličů. Učinili tak korespondenčně nebo v předtermínech v hlasovacích místnostech.
Vítěz soupeření o Bílý dům by po volební noci podobně jako před čtyřmi lety nemusel být známý ihned. Průzkumy po dramatické kampani nasvědčují velmi těsnému souboji mezi 78letým republikánem Trumpem a 60letou demokratkou Harrisovou, a to jak na úrovni celých USA, tak v sedmi klíčových státech.
Američané v prezidentských volbách v každém státě přímo volí takzvané volitele, k vítězství je potřeba nejméně 270 volitelů. Pozornost se tak tradičně upírá na takzvané swing states, neboli kolísavé státy, kterých je tentokrát sedm: je to Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severní Karolína, Pensylvánie a Wisconsin.