Výbor pro vnitřní bezpečnost americké Sněmovny reprezentantů vyzval šéfa společnosti CrowdStrike George Kurtze, aby vypovídal ohledně globálního výpadku počítačových systémů z konce minulého týdne. V pondělí to napsal deník The Washington Post. Výpadek způsobila aktualizace softwaru firmy CrowdStrike na systémech Windows od Microsoftu. Zasáhl mimo jiné systémy odbavování na letištích po celém světě, zdravotní systém v Británii nebo český řetězec lékáren BENU.
Kongresmani v dopise Kurtze vyzývají, aby do středy navrhl termín slyšení s podvýborem pro kybernetickou bezpečnost a ochranu infrastruktury, který patří pod výbor pro vnitřní bezpečnost.
"Ačkoliv oceňujeme reakci společnosti CrowdStrike a její koordinaci se zúčastněnými stranami, nemůžeme ignorovat rozsah tohoto incidentu, o němž někteří tvrdí, že je největším výpadkem IT v historii," stojí v dopise. O nejrozsáhlejším výpadku v historii už v pátek ráno hovořil australský expert Troy Hunt.
"CrowdStrike aktivně komunikuje s příslušnými výbory Kongresu," sdělil agentuře Reuters mluvčí CrowdStriku. Termíny jednotlivých slyšení podle něj mohou být zveřejněny podle uvážení kongresmanů.
CrowdStrike je považován za předního světového poskytovatele systémů kybernetické bezpečnosti a má zhruba 24.000 zákazníků. Většinou jde o velké firmy a instituce. Microsoft v sobotu uvedl, že chybná aktualizace celosvětově zasáhla přibližně 8,5 milionu zařízení se systémem Windows. Chyba mohla způsobit škody v řádu nižších desítek miliard dolarů, odhadl v pondělí analytik XTB Tomáš Cverna.
Páteční výpadek výrazně zasáhl leteckou dopravu. Aerolinky podle BBC globálně zrušily minimálně 1400 letů, z toho stovky v USA a vyšší desítky v Německu. Problémy se vedle Německa, Austrálie, Británie, Španělska, Norska nebo Francie objevily i na pražském Letišti Václava Havla.
Vysílání byly nuceny přerušit některé televizní stanice v Británii, Spojených státech či v Austrálii, včetně MTV, Sky News nebo australské mutace ABC. Problémy měly i některé banky nebo systémy londýnské burzy.
V Severním Irsku výpadek postihl dvě třetiny ordinací praktických lékařů. Problémy měl podle agentury Reuters i systém pro objednávání lékařských prohlídek v Anglii. Fakultní nemocnice v německém Kielu a v Lübecku v pátek podle agentury DPA zrušila plánované operace a uzavřela také ambulance. Fungovala jen pohotovost. Český řetězec lékáren BENU v pátek přerušil provoz, který se mu podařilo plně obnovit v neděli.