Šíření paniky
Výmysl vyděsil čtenáře. Lež o vypálení kostela sdílely tisíce lidí
09.01.2017 22:25 Původní zpráva
Falešnou zprávou o silvestrovském útoku migrantů na německý kostel vyděsil čtenáře americký server Breitbart.com. Článek se šířil světem internetu neskutečnou rychlostí a během pár dní nastřádal skoro dvacet tisíc sdílení. Nakonec se však ukázalo, že jen překroutil a nafoukl informace z místního plátku, přičemž výsledek byl od pravdy hodně daleko.
Lživý text se objevil na stránkách amerického Breitbartu, jehož výkonným předsedou byl hlavní stratég kampaně Donalda Trumpa Steve Bannon. List je označován jako krajně pravicový a jeho obsah bývá často hodně kontroverzní. Vyznačuje se černým viděním světa a užívá manipulativní prostředky. Tentokrát ale výrazně přestřelil. S důvěryhodností obsahu neměl problémy poprvé. Například v prosinci minulého roku stáhla z jeho stránek z etických důvodů reklamu společnost BMW.
Článek zveřejněný krátce po začátku nového roku popisuje silvestrovské oslavy v Dortmundu, které se z poklidné akce změnily v řádění tisícihlavého davu složeného z migrantů. Ti měli nejdříve házet pyrotechniku do davu a následně dokonce zaútočit i na policii, která proti nim chtěla zasáhnout. Vše údajně vyvrcholilo pokusem o podpálení kostela svatého Reinolda, nejstaršího ve vestfálské metropoli, přičemž útočníci měli vykřikovat "Aláhu Akbar!". Zámořský server vycházel z informací místního reportéra plátku Ruhr Nachrichten, které si však notně přibarvil.
Podle policie totiž byla noc poklidná a k žádnému většímu incidentu nedošlo. U kostela svatého Reinolda museli sice zasahovat hasiči, avšak jednalo se pouze o malý požár způsobený pyrotechnikou, který byl ale rychle uhašen.
To však nezabránilo, aby se poplašná zpráva na sociálních sítích šířila s rychlostí, jaká je pro podobné zprávy typická. Článek na serveru breitbart.com měl v pondělí bezmála 17 tisíc sdílení na Facebooku.
Reportér listu Ruhr Nachrichten, z jehož informací zámořský web vycházel, se k záležitosti vyjádřil slovy: "Zahraniční média a uživatelé sociálních sítí zneužili naše internetové zpravodajství na šíření falešných zpráv, nenávisti a propagandy."
Breitbart si přesto za svým článkem stojí. V prohlášení, které vydal o několik dní později, vysvětluje, že se policie a politici pouze snaží zamaskovat skutečné události.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.