Právníci amerického exprezidenta Donalda Trumpa se v pondělí sešli s pracovníky ministerstva spravedlnosti včetně zvláštního vyšetřovatele Jacka Smithe, který prověřuje kauzy spojené s bývalým šéfem Bílého domu. S odvoláním na své zdroje o tom informovala americká média. Spekuluje se o tom, že Smithův tým brzy učiní rozhodnutí, zda vznést obvinění v souvislosti s přechováváním utajovaných dokumentů v Trumpově sídle na Floridě.
Na ministerstvo spravedlnosti v pondělí dorazila trojice exprezidentových zástupců: James Trusty, John Rowley a Lindsey Halliganová. O jakých tématech se na schůzce mluvilo, není jasné, napsala agentura AP. Ministr spravedlnosti Merrick Garland se podle médií setkání nezúčastnil, zvláštní vyšetřovatel Smith ovšem ano. Trumpovi právníci na ministerstvu strávili necelé dvě hodiny.
Setkání se odehrálo dva týdny poté, co Trumpův tým požádal o možnost promluvit si s Garlandem kvůli jejich podezření, že se prokurátoři při vyšetřování exprezidenta dopustili pochybení. AP uvádí, že schůzky tohoto typu bývají často možností pro právníky vyšetřované osoby pokusit se před koncem vyšetřování přesvědčit prokurátory, aby nevznášeli obvinění.
Podle deníku The New York Times (NYT) se v poslední době objevují signály, že linie Smithova pátrání, která se týká vládních dokumentů nalezených v exprezidentově rezidenci, se blíží ke konci. Spekulace přiživuje i Trumpovo vyjádření po pondělní schůzce, které naznačuje, že tým bývalého prezidenta se připravuje na vznesení obvinění.
"Jak by vůbec mohlo DOJ (anglická zkratka ministerstva spravedlnosti - pozn. ČTK) obvinit mě, který neudělal nic špatného," napsal Trump na své sociální síti Truth Social. Stejně jako ve svých dalších kauzách prezentoval vývoj jako součást spiknutí v podání zaujatých prokurátorů.
Trump si při odchodu z úřadu na začátku roku 2021 odnesl na Floridu krabice s vládními dokumenty, přestože americký zákon o "prezidentských záznamech" stanoví, že všechny oficiální záznamy měl na konci jeho mandátu převzít Národní archiv. Archiváři od něj na začátku roku převzali 15 krabic obsahujících i dokumenty podléhající utajení, v rezidenci Mar-a-Lago však zůstávaly další citlivé materiály. Neochota Trumpova týmu spolupracovat vyústila loni v srpnu v prohlídku jeho bydliště, při níž agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) zajistili dokumenty se stupni utajení důvěrné, tajné a přísně tajné.
Trump zároveň čelí obžalobě prokuratury v New Yorku, podle níž zfalšoval několik podnikatelských záznamů ve snaze zakrýt platbu údajné milence v době vrcholící předvolební kampaně v roce 2016. Prokuratura ve státě Georgia zase vyšetřuje kampaň Trumpa a jeho spojenců proti výsledkům posledních prezidentských voleb. Podle deníku The Washington Post se nyní toto vyšetřování věnuje i událostem za hranicemi Georgie, což nasvědčuje snaze prokurátorů vybudovat rozsáhlý případ na základě zákonů proti organizovanému zločinu.
Tažením exprezidenta proti výsledkům prezidentských voleb roku 2020 se zabývá také Smith, stejně jako podílem Trumpa na povolebních nepokojích v sídle Kongresu. Stav těchto částí vyšetřování je podle NYT méně jasný než vývoj kolem utajovaných dokumentů.