Musel vydržet pět dní v cele bez jídla a vody. Vyšetřovatelé amerického Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) jednoduše zapomněli na studenta, kterého zatkli při jedné razii. S drogami neměl nic společného. Nyní ho musejí odškodnit miliony dolarů.
Pětadvacetiletý student Daniel Chong z Kalifornie dostane od DEA 4,1 milionu dolarů (asi 82 milionů korun), řekli jeho právníci listu Los Angeles Times.
Agenti DEA zatkli Chonga v dubnu roku 2012 při jedné protidrogové razii a jako podezřelého ho umístili do cely, v níž ho "omylem" zapomněli. Mladík má dodnes vážné psychické problémy.
V zoufalství pil svou moč, uvedla jeho právnička Julia Yoonová. Dozorci zcela ignorovali jeho zoufalé volání o pomoc a bušení a kopání do dveří. Ve smrtelném strachu si dokonce vyryl do paže střepem z rozbitého skla brýlí několik slov na rozloučenou určených matce.
Když Chonga konečně po pěti dnech "našli", musel strávit několik dní na jednotce intenzivní péče. Při razii proti ilegálnímu obchodu s drogami zatkli studenta omylem. Byl jen na návštěvě u přátel.
Není to zdaleka poprvé, co ve Spojených státech v poslední době někoho "zapomněli" ve vězení. V několika případech tito lidé téměř zemřeli.
Letos v březnu dostal odškodnění ve výši 15 milionů dolarů (asi 300 milionů korun) Stephen Slevin. Tento muž seděl v jednom vězení 22 měsíců na samotce. Během té doby si mimo jiné sám vytáhl zanícený zub a jeho tvář napadla houbová infekce.
Slevina původně zatkli kvůli alkoholu za volantem a poté ho umístili na samotku do gumové cely, protože se omylem domnívali, že u něj hrozí nebezpečí sebevraždy. Hygienické podmínky v cele, v níž zůstal až do procesu v roce 2007, byly katastrofální.
Slevin poté zažaloval stát Nové Mexiko a soud mu přiřkl vysoké odškodné. Nespravedlivým vězněním trpí psychicky a fyzicky dodnes. Mezitím ho stihla i rakovina plic.