Zemědělci se nejvíc bouří v Belgii či Polsku, ve Francii protesty utichly

Zahraničí
21. 2. 2024 07:07
Zemědělci se nejvíc bouří v Belgii či Polsku, ve Francii protesty utichly
Zemědělci se nejvíc bouří v Belgii či Polsku, ve Francii protesty utichly

Výběr informací o protestech zemědělců ve vybraných evropských zemích (země řazeny abecedně; ve čtvrtek 22. února se mají v řadě zemí EU konat demonstrace a protestní jízdy zemědělců proti agrární politice Evropské unie; kromě zemědělců z ČR, kteří se chystají blokovat hranice se Slovenskem a Polskem, by se měli zapojit i farmáři ze Slovenska, Rumunska, Bulharska, Slovinska a Chorvatska):

Belgie - Nespokojení zemědělci, podle kterých se podmínky pro jejich podnikání zhoršují, začali v Belgii demonstrovat na přelomu ledna a února. Zablokovali například přístupové cesty ke kontejnerovému přístavu Zeebrugge, přístav v Antverpách, dálnice na jihu Belgie či dálniční hraniční přechody na hranicích s Nizozemskem. Stovkami traktorů zemědělci také zablokovali dopravu v centru Bruselu, kde se shromáždili zejména nedaleko budovy Evropského parlamentu.

- Protesty farmářů směřují mimo jiné na povinnost, že musí část půdy, kterou obdělávají, nechat ladem či proti levnému dovozu a dotacím, které podle nich zvýhodňují velké zemědělské podniky.

Česko - Čeští zemědělci si dlouhodobě stěžují na byrokratickou zátěž, systém kontrol nebo nastavení dotační politiky. Vedle toho je trápí také podle nich rostoucí náklady, dovoz zemědělských komodit z Ukrajiny či dopady Green Dealu.

- Na některých místech republiky vyjely v lednu a v únoru desítky traktorů na protestní jízdy, kterými chtěly upozornit na neutěšenou situaci v zemědělství. Část zemědělců v pondělí demonstrovala před ministerstvem zemědělství v Praze, protestní jízdou se stovkami traktorů částečně zablokovali magistrálu a v centru města na chvíli omezili provoz tramvají. Požadovali, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality sedmadvacítky do roku 2050. Hlavní zemědělské organizace se od protestu distancovaly.

Francie - Ve Francii začaly protesty zemědělců již na konci loňského roku, v uplynulých týdnech se ale rozrostly do obřích rozměrů. Francie je největším zemědělským producentem v EU, protesty byly podle vůdců demonstrací zaměřeny na nízké ceny potravin a nadměrnou byrokracii. Mnozí zemědělci ve Francii také tvrdí, že čelí rostoucímu tlaku ze strany maloobchodníků na snižování cen, což ohrožuje jejich živobytí. Zemědělské odbory si stěžují také na vládní daň na pohonné hmoty pro traktory, levný dovoz potravin ze zahraničí, nedostatečný přístup k vodě a ekologická pravidla a chtějí rovné podmínky pro levné produkty dovážené z Ukrajiny či jihoamerických zemí sdružených v uskupení Mercosur.

- Zemědělci od začátku roku svými traktory blokovali dopravu po celé zemi, členové Mladých zemědělců například vysypali slámu na vozovku a zablokovali slavnou pařížskou třídu Champs-Elysées a nedaleký kruhový objezd kolem Vítězného oblouku. Protesty, při kterých francouzští zemědělci napadali i české kamiony, si vyžádaly i lidské životy. Francouzský premiér Gabriel Attal 1. února oznámil novou sadu opatření zahrnující stovky milionů eur pomoci zemědělcům, daňové úlevy nebo slib, že ve Francii nebudou zakázány pesticidy povolené jinde v Evropě. Protesty francouzských farmářů poté skončily, ale odbory hrozí, že blokády opět obnoví, pokud vláda do června nezačne plnit dané sliby.

Itálie - Také italští zemědělci protestují proti "škodlivé" zemědělské politice EU. V uplynulých týdnech zablokovali některé sjezdy z dálnic na traktorech a dalších zemědělských strojích například u Říma a dorazili i do italské metropole a shromáždili se na vatikánském Svatopetrském náměstí. Problémy v dopravě způsobili také v regionu Furlánsko-Julské Benátsko na severovýchodě Itálie a protesty zasáhly například i ostrovní Sardinii.

Německo - Nespokojení farmáři vyjeli ve velkém do ulic již v polovině ledna. K protestu využili potravinářský veletrh Grüne Woche, který v Berlíně začal 19. ledna a který je považován za největší svého druhu na světě. Zemědělci uspořádali u Braniborské brány rozsáhlou demonstraci, která završila takzvaný akční týden, kdy farmáři po celé zemi blokovali dálniční nájezdy. Zablokovali také několik hraničních přechodů s Českem.

- Terčem kritiky je například rozhodnutí vlády postupně zrušit daňovou úlevu na zemědělskou naftu v rámci snahy o vyrovnaný rozpočet na rok 2024.

Polsko - Polští zemědělci od začátku letošního roku blokádami některých hraničních přechodů s Ukrajinou protestují proti dovozu levnějšího zboží ze sousední země. Poukazují na to, že kvůli tomu se jim jejich vlastní produkce nevyplácí. Rolníci také 9. února zablokovali více než 260 míst po celé zemi. V protestních akcích mají v plánu pokračovat do 10. března.

Portugalsko - Farmáři v Portugalsku se k evropským protestům zemědělců přidali počátkem února, kritizují zejména nedostatečnou státní podporu a požadují, aby jejich práce byla "náležitě oceněna". Zemědělci zablokovali některé dálnice a hraniční přechody se Španělskem.

- Portugalská vláda slíbila podpůrné opatření v celkové výši zhruba 500 milionů eur, které má farmářům pomoci se vyrovnat s následky sucha, jež postihuje zejména jih země a zahrnovat by mělo i snížení zdanění zemědělské nafty.

Rumunsko - Zemědělci v Rumunsku blokovali dopravu v uplynulých týdnech spolu s dopravci. Protestují zejména proti dovozu levných ukrajinských plodin, proti vysokým cenám pojištění i vysokým daním a požadují také odškodnění za následky sucha a rychlejší vyplácení dotací.

Řecko - Řečtí farmáři narušili dopravu a blokovali hraniční přechody v zemi, aby tak protestovali proti rostoucím nákladům a klesajícím příjmům. Vláda v polovině února nabídla zemědělcům od dubna na dva roky levnější elektřinu. Dalších osm let bude stabilní cena garantována pro třetinu elektřiny spotřebované zemědělci.

Španělsko - Farmáři ve Španělsku počátkem února blokovali dopravu na řadě míst země, včetně příjezdových silnic do několika velkých měst. Asi dva tisíce traktorů ochromily 7. února dopravu v Barceloně. Na dnešek plánují organizátoři protestů velkou akci před ministerstvem zemědělství v Madridu, kam rovněž chtějí přijet s mnoha traktory.

- Španělští zemědělci podobně jako farmáři v dalších evropských zemích demonstrují za "spravedlivé ceny". Po španělské vládě farmáři požadují i zachování snížené daně na zemědělskou naftu či pomoc v době nebývalého sucha, které výrazně trápí některé regiony, například Katalánsko či Andalusii, které kvůli němu tento měsíc zavedly nouzová opatření.

Autor: ČTK Foto: , Photogenic/Claudia Alba

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ