Údaje o odlesňovaní amazonského pralesa v Brazílii potvrzují, že hlavními příčinami tohoto trendu jsou zemědělské aktivity a chov dobytka. Údaje za období 1985 až 2023 ukazují, že 90 procent zničené plochy pralesa bylo přeměněno na pastviny, píše agentura EFE s odkazem na údaje zveřejněné výzkumnou organizací Biomaps. Za uvedené období byly les či přirozená vegetace odstraněny z plochy o velikosti 55 milionů hektarů, což je zhruba rozloha Francie.
Amazonská oblast pokrývá zhruba polovinu plochy Brazílie, která je pátou největší zemí na světě. Od roku 1985 ale výrazně vzrostla plocha používaná pro zemědělství a chov dobytka, která se v letech 1985 až 2023 zpětinásobila z 13 milionů hektarů na skoro 67 milionů hektarů. Pastviny a pole tak v roce pokrývaly zhruba 16 procent rozlohy oblasti, v roce 1985 to byly sotva tři procenta. Nárůst pastvin pokračoval i v roce 2022, kdy se rozloha meziročně zvýšila o skoro čtyři procenta.
Podle studie tak amazonský prales za poslední skoro čtyři dekády přišel o 14 procent plochy lesů a přirozené vegetace. Údaj považuje za alarmující výzkumník Jailson Soares, který se podílel na studii.
"Nustávající ztráty mohou vést (amazonský) region do takzvaného bodu, ze kterého není návratu," uvedl Soares. I další výzkumníci se obávají situace, kdy by oblast pralesa začala generovat více emisí oxidu uhličitého, než množství, které dokáže absorbovat.
Velká část odlesňování se děje bez povolení úřadů či v rozporu se zákony. Brazílie se zavázala zastavit nelegální ničení pralesa do roku 2030. Omezit odlesňování se snaží i nová unijní legislativa, která nařizuje sledovat, aby dovážené zemědělské komodity nebyly pěstovány na plochách odlesněných po roce 2021.