Vlašské ořechy, lískové, kešu či mandle vyzkoušel asi každý z nás. Ořechů však existuje celá řada a jejich chuť i složení rozhodně stojí za zkoušení. Přestože si na ořechy vzpomeneme hlavně v předvánočním období, tato potravina by měla tvořit pevnou součást našeho celoročního jídelníčku, neboť jde o velmi nutričně bohatou potravinu. Ořechy jsou plné zdravých tuků, minerálních látek, vitamínů a dalších prvků, které přispívají k pevnějšímu zdraví, silnému srdci, bystré mysli, ale i dlouhověkosti nebo se podepisují na vzhledu.
Jsou bohatým zdrojem esenciálních mastných kyselin
Většině z nás se v první řadě u ořechů vybaví informace o vysokém obsahu tuku. Ano, tato informace se zakládá na pravdě, avšak má dvě strany mince. Přestože se jedná o zdravé tuky, denní příjem tuků by měl představovat 30 -35 % z našeho celkového denního energetického příjmu, a ze všech základních makroživin, mezi které patří dále sacharidy a bílkoviny, tuky mají jako jediné nejvyšší kalorickou hodnotu. Jeden gram tuku představuje energetickou hodnotu 38 kJ. Přestože jsou tučné, tak ořechy obsahují nenasycené mastné kyseliny, které prokazují našemu tělu dobrou službu.
"Esenciální mastné kyseliny, jejichž zdrojem jsou právě ořechy a semínka, si našeho tělo nedokáže samo vyrobit a musíme je tedy přijímat prostřednictvím potravy. Konzumací ořechů podporujeme správnou činnost srdce, mozku, nervové soustavy i zraku. Zároveň vhodné složení tuků v ořeších napomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Všeho dobrého se však musí konzumovat s mírou. U ořechů se doporučuje sníst cca hrst denně," vysvětluje Petra Vránová, generální ředitelka rodinné pražírny Alika, která se zpracování oříšků věnuje již přes 30 let.
Zdravotní přínosy ořechů potvrdila také vědecká studie, kterou provedli harvardští výzkumníci při sledování 119.000 mužů a žen. V této studii došli k závěru, že lidé, kteří si dopřávají oříšky každý den, prokazují lepší zdravotní výsledky. Prokázalo se u nich nižší riziko rakoviny i onemocnění srdce a zároveň byla prokázána až o 20 procent nižší pravděpodobnost úmrtí než u žen a mužů, kteří oříšky nekonzumovali.
Zasytí a pomohou zmírnit deprese
Různé druhy ořechů se pyšní rozličnou skladbou živin, vitamínů, minerálních látek i množstvím vlákniny. Obecně můžeme však říci, že obsahují dostatek bílkovin a vlákniny, čímž pomáhají rychlému pocitu sytosti. Z tohoto důvodu jich většinou nespořádáme najednou velké množství a například ke svačince nám postačí pár kousků. Zároveň je benefitem ořechů jejich nízký glykemický index, který vyjadřuje rychlost trávení sacharidů v potravině a jejich postupné vstřebávání a uvolňování do krve. Tento faktor má také vliv na delší pocit sytosti po pojídání oříšků. Ořechy tak s klidným svědomím můžeme zařadit i do dietního jídelníčku, pokud se snažíme o snížení tělesné hmotnosti.
"Při srovnávání ořechů můžeme vyzdvihnout kešu ořechy, které patří k nejoblíbenějším suchým plodům na světě a svědčí o tom statistiky o roční konzumaci, která se pohybuje okolo 5 milionu tun. Kešu ořechy mají jemnou lahodnou chuť a jsou plné vitamínů a minerálních látek a stopových prvků. Vyzdvihnout můžeme obsah vápníků, draslíku, selenu či hořčíku, který pomáhá zlepšovat spánek, zpomalit stárnutí buněk i snížit pocity podrážděnosti a depresí. Z vitamínů jsou bohaté na vitamín K, E a vitamíny skupiny B," vyjmenovává přínosy kešu Petra Vránová z Aliky.
Posilní bystrou mysl
Ořechy patří mezi potraviny, které mají příznivý vliv na náš mozek a jejich konzumaci bychom měli zařadit do jídelníčku především dopoledních hodinách, kdy naši hlavu vystavujeme největší pracovní zátěži a vyžadujeme soustředěnost. Ořechy jsou skvělým palivem, zejména vlašské ořechy, pistácie či kešu ořechy. Vlašské ořechy mají nejen velmi příznačnou vizuální podobnost s lidským mozkem, ale také obsahují vysoké množství omega-3 mastných kyselin a omega-6 mastných kyselin, které podporují funkci mozku. Vlašské ořechy však nabízí mnohem více, za zmínku stojí značný obsah vitamínu E, čímž atakují první příčku pomyslného žebříčku potravin s antioxidačními účinky. Najdeme v nich i vitamín B, mangan, zinek či měď. Vlašské ořechy navíc obsahují i spánkový hormon melatonin.
"Kupujete-li vlašské ořechy, vybírejte ty, kde v sáčku vidíte více půlek než menších kousků. Vyhněte se nákupům ořechů s viditelnou plísní, na kterou jsou ořechy náchylné při nevhodném skladování," upozorňuje Petra Vránová z Aliky. Podíváme-li se na pistácie, ty vedle značného množství bílkovin, obsahují i dostatek vlákniny, vitamínů a cenných antioxidantů. Pistácie jsou bohatým zdrojem vitamínu B6, který zlepšuje náladu a posiluje imunitu, a zároveň také vitamínu E ceněného pro jeho antioxidační účinky. Posilnit bystrou mysl a paměť můžete také konzumací pekanových ořechů, které zároveň slouží jako účinná prevence proti Alzheimerově i Parkinsonově chorobě. Denně bychom si však měli dopřát maximálně 35 gramů této pochoutky.
Kombinace
Arašídy známé také jako buráky většina z nás mezi ořechy, přestože se fakticky jedná o plod podzemnice olejné z řad luštěnin. Podíváme-li se na arašídy z hlediska nutričních hodnot, zjistíme, že patří mezi ořechy s menším obsahem tuku a zároveň větším obsahem bílkovin a vlákniny. Z vitamínů jsou arašídy bohaté na vitamíny skupiny B, A a E, zároveň dodají tělu hořčík, draslík i fluor. Arašídy vám navíc pomohou stabilizovat cukr v krvi a mají příznivé účinky na naše zažívání i pokožku. A co více, objevíte v nich i silný antioxidant resveratrol, který má podle výzkumů protizánětlivé účinky, podporuje kardiovaskulární systém, podílí se na prevenci rakoviny, a dokonce dokáže zpomalit stárnutí našich buněk.
Pro svou delikátní chuť a variabilitou jsou oceňované v kuchyni také dobře známé mandle, avšak již méně známé jsou jejich zdravotní přínosy. Mandle snižují tzv. špatný cholesterol i krevní tlak, zpomalují vstřebávání cukrů, mají nízký obsah kalorií a zároveň pomáhají při hubnutí. Mají příznivý vliv na zdraví srdce, kostí, trávení i cukrovku. Chcete-li vyzkoušet něco nového z řad oříšků, sáhnout můžete po para či makadamových ořeších. Para ořechy jsou skvělým zdrojem minerálních látek, jako jsou fosfor, měď a hořčík. Avšak 1-3 kusy denně postačí, jelikož obsahují abnormální množství selenu, jehož nadměrné množství tělu neprospívá. Mezi nejdražší ořechy na světe se jednoznačně řadí makadamové ořechy, které však mají mezi ořechy prvenství v obsahu tuku. Tato kalorická pochoutka má však skvělý poměr omega-6 a omega-3 mastných kyselin a vedle vitamínů a minerálních látek jsou dobrý zdrojem antioxidantů a fytosterolů, které mají příznivý efekt na náš kardiovaskulární systém.
Doporučovaná pestrost jídelníčku se tak jeví jako ideální variantou i v případě ořechů, kdy každý kousek dodá našemu tělu různou skladbu zdraví přínosných látek, a v té nejchutnější podobě.