Alergickou rýmu je lépe léčit, jinak hrozí astma

Zdraví
25. 3. 2011 16:24
Rýma má různé příčiny (ilustrační foto).
Rýma má různé příčiny (ilustrační foto).

Pokud se dítě zhorší ve škole, stěžuje si na bolesti hlavy, je unavené, má vodnatou rýmu, kýchá a v noci začne chrápat, měli by rodiče zpozornět - dítě má možná alergickou rýmu. Vyšetření u lékaře je nutné, říká Jiřina Chládková z dětské kliniky královéhradecké fakultní nemocnice. Alergická rýma na rozdíl od běžné podle ní sama nezmizí, a pokud se neléčí, může se prý rozvinout až v průduškové astma.

Alergickou rýmu má v ČR 1,6 milionu lidí, na celém světě miliarda. Přes polovinu postižených trápí právě teď na jaře, řada lidí ji má celý rok. U dítěte se alergická rýma nejčastěji projeví poprvé kolem pěti let věku a na počátku školní docházky, ale přibývá dětí, u kterých se projeví v prvních třech letech života. Kromě bolestí hlavy, svalů a kloubů může mít také zvýšenou teplotu. Nápadné bývají změny v obličeji jako tmavé kruhy pod očima. Děti kvůli nosní neprůchodnosti dýchají otevřenými ústy.

Koberce pryč

Alergie je vrozená vloha, nelze ji vyléčit. Preventivními opatřeními a léčbou se dají obtíže jen potlačit. Nejúčinnějším preventivním opatřením je odstranit alergeny z domácnosti a okolí dítěte. Lékaři často s rodiči řeší, zda nechat v domácnosti psa nebo kočku, jejichž alergeny stav dítěte zhoršují. Rodiče se jen neradi vzdávají kuřáctví, i když doma nekouří, na oblečení a vlasech alergeny domů přinášejí.

Rozkvetlé louky nebývají jen zdrojem radosti (ilustrační foto).U alergie na roztoče radí lékaři co nejvíce omezit kontakt s alergenem. Doporučují výměnu ložního prádla jednou týdně a praní při teplotě minimálně 60 stupňů Celsia, odstranit z dětského pokoje koberec, stírat podlahu na vlhko. Osvědčená rada také je ošetřit plyšové hračky mrazem, v mrazáku při minus 15 stupních Celsia roztoči hynou. Opatření je účinné, jen děti se zmrazování svých hraček brání.

Léčba alergické rýmy závisí na závažnosti onemocnění. Na lehčí rýmu pomáhají oční kapky a nosní sprej, případně léky k potlačení alergické reakce ve formě sirupu či tablet. U dětí s těžší alergickou rýmou se u´žívají antihistaminika současně s nosními hormonálními přípravky. Někdy se podává také specifická imunoterapie, kdy malý pacient dostává zvyšující se dávky alergenu, tím se zabrání rozvoji astmatu.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Další čtení

Šance pro Česko! Jak snížit škody způsobené kouřením a zachránit životy?

Zdraví
27. 3. 2025
Konopí - ilustrační foto

V Brně začal konopný festival Growfest. Má podpořit legalizaci marihuany

Zdraví
28. 3. 2025
Aplikace záchranka

Máte v mobilu aplikaci Záchranka? Nově pomůže i s duševními problémy

Zdraví
26. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ