Rychle stárnoucí populace dělá starosti lékařům mnoha odborností. V posledních letech řada z nich upozorňuje, že přibývá pacientů, kteří mají problém dodržovat doporučenou léčbu. Podle aktuálně zveřejněné zprávy americké odborné společnosti Alzheimer´s Association je to způsobeno tím, že až třetina seniorů prožívá konec života s demencí.
Neznamená to, že každý třetí Američan v důchodovém věku podlehne přímo Alzheimerově chorobě. Demence a další neurologické problémy mohou však přispět ke zhoršení zdravotního stavu. "Zhoršení paměti a kognitivních funkcí ve stáří vede k výraznému snížení kvality péče o tělo a zdraví," potvrdila časopisu Time vedoucí studie a viceprezidentka asociace Maria Carrillová.
Neléčená demence je nebezpečná zejména u chronicky nemocných pacientů, jelikož komplikuje správné a pravidelné užívání léků, znemožňuje jim přesně vyjádřit své symptomy a vede k častější hospitalizaci kvůli úrazům a náhlému zhoršení zdravotního stavu.
Zveřejněná statistika vychází z údajů amerického zdravotního systému Medicare, který zahrnuje informace o milionech amerických občanů platících si zdravotní pojištění. Zástupci Alzheimer´s Association chtějí v následujících měsících upozornit na potřebu zavedení důkladných vyšetření a více finančních prostředků na léčbu.
Obdobná situace je přitom podle odborníků také v Česku, kde se těmto chorobám věnuje stále malá pozornost. V současnosti je diagnostikováno kolem 300 tisíc pacientů s Alzheimerovou chorobou, další desítky tisíc lidí žijí s touto nemocí či jiným stupněm demence, aniž by o tom vůbec věděly.
Zatím však neexistuje na tyto problémy lék, lze jen jejich následky zmírňovat. Z tohoto důvodu řada lékařů upozorňuje na nutnost vybudování kvalitnější sítě služeb a pomoci pro pacienty a jejich rodinné příslušníky. "Řada lidí se rozhodne se o své příbuzné postarat sama. Potřebují ale podporu svého okolí. Musejí vědět, že se mají na koho obrátit," tvrdí Iva Holmerová z České alzheimerovské společnosti.