Zdaleka ne všechna zdravotní trápení je nutné hned řešit polykáním prášků. Nespavost, bolest hlavy nebo pálení žáhy se dá zahnat i s pomocí bylinek či babských receptů.
Zánět středního ucha
Prvotní příznaky zánětu jsou spojeny s infekcí horních cest dýchacích, zvláště nosohltanu. Najednou vám zalehne ucho, píchá vás v něm, hůře slyšíte a trpíte nechutenstvím. V této fázi je možné nasadit domácí péči, která by vás mohla uchránit od nasazení antibiotik či nepříjemného píchání uší.
Zkuste malý smotek vaty, který pokapete francovkou a vložíte do ucha. Přikryjete kouskem suché vaty a převažte šátkem. Na začínající zánět středního ucha se dá použít kousek čerstvé cibule zabalené do plátýnka a přiložené k uchu nebo stroužek česneku vložený do ucha. Také můžete zkusit nakapat si šťávu z česneku přímo do ucha a tento postup několikrát zopakovat. To se ale doporučuje spíše statečnějším povahám. K obkladům přidejte ještě inhalování eukalyptového extraktu, který vám pomůže uvolnit dutiny.
NÁZOR LÉKAŘE:
Odpovídá MUDr. Hana Škodová z ordinace praktického lékaře Young&co.
"Toto rozhodně nedoporučuji, se zánětem středního ucha se musí k lékaři, do ucha si nikdy nic nevkládejte, už vůbec ne cibuli a česnek, jinak hrozí až rozleptání bubínku! Obklady z eukalyptu možné jsou, česnek raději snězte."
Bolavé zuby
Začínající kaz, váček nebo jenom změna tlaku mohou způsobit nepříjemné bolesti zubů. Z generace na generaci se předávají rady, které doporučují vyhýbat se pobytu na slunci a fyzické námaze. Ideálně rozkousejte hřebíček, který obsahuje znecitlivující látky. Stejně dobře poslouží i šalvěj. Udělejte z ní odvar a pravidelně si jím vyplachujte ústa. Dalším bylinkovým pomocníkem je heřmánek.
Všeobecně kombinace alkoholu s bylinou, třeba hřebíčkem, otupí bolest a zabrání vzniku otoku dásně. Je nutné, abyste malé množství podrželi co nejdéle v ústech. Další babské rady jsou poněkud krutější - přímo na bolavý zub dát čerstvě nastrouhaný křen či extrakt z křenu.
NÁZOR LÉKAŘE: "U bolavého zubu také neotálejte s návštěvou lékaře. Než se však k němu dostanete, hřebíček a šalvěj jsou dobrou volbou."
Pálení žáhy
Bolestivý pocit pálení na hrudníku, nahořklá chuť v ústech, říhání a časté polykání, to vše souvisí s pálením žáhy neboli pyrózou. Tyto nepříjemné pocity má na starost nedostatečná očišťovací funkce jícnu a špatné fungování žaludku. Spolu se špatnou kombinací potravin způsobují to, že se vám žaludeční šťávy dostávají do jícnu.
Naše babičky by nám poradily vypít zázvorový čaj a následně dvě sklenice vody. Všechny tekutiny spláchnou žaludeční šťávy tam, tak patří. Zázvor potlačuje nevolnost, uvolňuje svaly lemující stěny jícnu a stlačí žaludeční kyseliny zpět. Čaj si připravte tak, že spaříte lžičku strouhaného zázvoru šálkem horké vody a necháte 10 minut louhovat.
Pokud vás pálení žáhy zastihne v noci, lehněte si na levý bok. V této poloze je žaludek níže než jícen, a tak se žaludeční kyseliny lépe vracejí zpět do žaludku.
NÁZOR LÉKAŘE: "Ano, vše doporučuji, dále můžete zkusit i kyselou okurku či kopretinu řimbabu v kapkách. Samozřejmě nejefektivnější je prevence."
CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI