Pochybný silikon
Běžte na operaci, radí Heger Češkám s implantáty PIP
06.01.2012 12:15 Aktualizováno 06.01. 16:39
Ministerstvo zdravotnictví doporučuje, aby si ženy nechaly vadné prsní implantáty PIP odstranit. "Do České republiky bylo dodáno 3 tisíce implantátů, z nich 172 výrobků nizozemské řady, použity byly ve zhruba padesáti zdravotnických zařízení," sdělil mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Státní ústav pro kontrolu léčiv zaznamenal dvě "nežádoucí příhody". Kdo operaci zaplatí, se bude řešit v následujících týdnech za účasti zdravotních pojišťoven.
"Implantáty PIP byly staženy z českého trhu v dubnu 2010, implantáty M-implants v červenci téhož roku. V každém případě chceme uklidnit veřejnost, že dosavadní analýzy neprokázaly akutní riziko závažných zdravotních obtíží u pacientek s těmito implantáty," řekl mluvčí.
Doporučení odborných společností platí pro všechny pacientky, ať dostaly prsní náhradu PIP ze zdravotních nebo kosmetických důvodů. Celkem bylo v ČR voperováno 3000 implantátů 2000 ženám, některé potřebovaly náhradu či zvětšení jen jednoho prsu. Všeobecná zdravotní pojišťovna zaplatila v letech 2007 až 2010 tuto operaci 210 ženám.
Podle doporučení odborných společností, které ministerstvo zdravotnictví podpořilo, by si ženy měly dát implantáty odstranit. V každém případě ale je nutno vždy zvážit aktuální zdravotní stav pacientky a tomu odpovídající rizika operace. Pokud operaci podstupovat nechtějí, mají podle Sršně chodit na pravidelné kontroly.
Běžte tam, kde vás operovali
Ženy by se měly obrátit k odstranění implantátu na pracoviště, které původní operaci provedlo. Pokud již neexistuje, měly by navštívit nejbližší pracoviště plastické chirurgie.
Pokud žena podstoupila rekonstrukci prsu kvůli vrozené vadě a nechce se dát znovu operovat, zůstává v pravidelném sledování plastického chirurga. Pokud je po rekonstrukci prsu ze zdravotních důvodů, tedy po prodělané rakovině, zůstává v péči svého onkologického pracoviště. Ženám po kosmetických operacích ministerstvo podle mluvčího důrazně doporučuje pravidelnou každoroční kontrolu zobrazovacími metodami, ideálně ultrazvukem.
Na možné praskání implantátů PIP a následné zdravotní komplikace upozornila loni francouzská asociace pro dohled nad léčivy (AFFSAPS). Po jejím oznámení český distributor ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv informoval zdravotnická zařízení v Česku, která přestala tyto implantáty používat.
Implantáty PIP se vyráběly od roku 2001. Francouzská asociace AFFSAPS zjistila, že se plnily silikonovým gelem, který nesplňoval parametry pro prsní implantáty. Pevnost pouzdra navíc neodpovídá požadavkům, takže se mohou objevovat trhliny a gel se může uvolnit do těla. Hrozí záněty. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv testy neprokázaly u francouzských pacientek přímou souvislost mezi implantáty a rakovinou.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.