Klíšťová encefalitida
Bojíte se klíšťat? Je čas na očkování, doporučují lékaři
07.12.2010 08:30 Původní zpráva
Klíšťová encefalitida napadá ročně stovky Čechů, což řadí zemi na přední příčky ve výskytu této choroby. Za letošní rok se již nakazilo přes 560 lidí. Pokud se nedostanou k lékaři včas, může jim hrozit i smrt. A většině zůstanou doživotní zdravotní komplikace jako bolest hlavy, závratě, třas rukou, poruchy spánku či potence. Odborníci upozorňují, že se lze chránit účinnou prevencí.
Klíšťovou encefalitidu způsobuje vir, který přenáší právě klíšťata. V těle člověka se poté přenáší krví, napadá nervový systém a zatěžuje organismus. Léčba je velmi náročná a zpravidla trvá několik týdnů. Navíc každý čtvrtý pacient si odnese celoživotní následky. "Všechna tato onemocnění jsou ale zbytečná, dá se jim zabránit," tvrdí primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice Václav Chmelík.
Jak vytáhnout klíště: |
Pokud naleznete zakousnuté klíště, zakápněte ho dezinfekcí. Pár minut počkejte a potom pomocí kleštiček z lékárny případně pinzety klíště vytáhněte. Nedoporučuje se s klíštětem kroutit a v žádném případě klíště nemačkejte. Mohlo by z těla uvolnit vir přímo do rány. Vytažené klíště nepalte a nemačkejte, vhoďte ho do toaletní mísy. |
Vhodná doba je nyní
Základní očkovací schéma začíná v zimních měsících, kdy se aplikuje první injekce. Druhá dávka se podává za jeden až tři měsíce a poslední aplikaci za pět až dvanáct měsíců. "Už po druhé dávce je očkovaný chráněn před nebezpečnými viry," tvrdí Chmelík. Po třech letech je však nutné nechat se přeočkovat.
Přestože Česko patří k zemím s nevětším výskytem encefalitidy, k očkování se podle Bohumíra Kříže z Českého zdravotního ústavu uchýlilo pouze 17 procent lidí. "Nejvíce jsou ohroženi obyvatelé Prahy, jižních Čech, Vysočiny a severu Moravy," tvrdí. Skutečnou hrozbu však klíšťová encefalitida představuje pro malé děti a osoby starší 50 let, kteří se v mnoha případech potýkají již s dalšími chorobami, které infikování klíštětem může rapidně zhoršit. "Na očkování nikdy není pozdě, chránit by se měl každý," upozorňuje Chmelík.
Jak poznat klíšťovou encefalitidu: |
Klíšťová encefalitida má delší inkubační období, než se plně projeví. První příznaky se mohou objevit až za měsíc. Onemocnění se dělí na dvě stadia. V první fázi se projevuje jako lehčí chřipka s bolestmi hlavy, kloubů a svalů. Po týdnu se nemocnému uleví. Následuje však druhá fáze, během které se vir rozšířil do těla a napadl nervový systém. Pacient trpí krutými bolestmi a horečkami, může mít křeče a svalové obrny. Časté jsou také ztráty paměti a dezorientace. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.