Bolesti v podbřišku nepodceňujme, radí gynekolog

Zdraví
26. 11. 2015 11:08
Ne vždy se může jedna o pouhé menstruační bolesti.
Ne vždy se může jedna o pouhé menstruační bolesti.

Většinu žen zavede cesta do gynekologických ordinací kvůli bolesti v podbřišku. Někdy se jedná o prostou menstruační bolest, jindy jde ale o signál vážného onemocnění, kdy je akutní řešení problému namístě.

Bolest může mít různé podoby - od mírné a občasné, až po silnou a chronickou. Leckdy se projeví i křečemi nebo dokonce vystřeluje dál do těla. "Většinou pacientky přicházejí s obtížemi akutními, stěžují si na tlak a řezání v podbřišku, šířící se do levé či pravé bederní krajiny," říká Roman Kříž, gynekolog z Benešova. "Někdy se připojují i potíže spojené s močením nebo se stolicí." Ty nejfrekventovanější bolesti, jež trápí ženy nejvíce, ale souvisí s menstruačním cyklem a s krvácivými stavy, které ho doprovázejí.

Každoměsíční obtíže

Menstruace má za úkol odvést z těla ženy zbytky tkáně děložní sliznice, která s měsíční pravidelností narůstá, aby byla připravena k přijetí případně oplodněného vajíčka. Všechno řídí hormony, produkované několika orgány s vnitřní sekrecí (odborně se používá název hypotalamo-hypofyzární-ovariální hormonální osa). Pokud vajíčko oplodněno není, přestane tělo narostlé děložní sliznici dodávat hormony estrogen a progesteron, sliznice přestává růst, není vyživována a pomalu se v malých kouscích odlupuje. V té chvíli je třeba zbytky sliznice z dělohy vyloučit, což se děje právě menstruací.

"Aby děloha sliznici vyloučila, stahuje se. Tyto kontrakce vyvolává působení prostaglandinů - látek podobných hormonům, a někdy bohužel stahy provází bolest," vysvětluje doktor Kříž. Bolestivá menstruace neboli dysmenorea sužuje především dívky a mladé ženy a s postupem času, nebo po prvním těhotenství se upraví. S menstruačním cyklem souvisí i další bolesti v podbřišku, jež mohou propuknout v období ovulace nebo jako součást takzvaného premenstruačního syndromu několik dní před menstruací.

Co pomůže:

  • K léčbě je třeba přistoupit tehdy, pokud jsou bolestivé stavy takové, že nedovolují dívkám či ženám odejít do školy nebo do práce. Některé ženy užívají analgetika, tedy léky na bolest, jindy pomůže hormonální antikoncepce či užívání hormonů gestagenů. "Léčba s pomocí hormonální antikoncepce je dost spolehlivá, již po spotřebování prvního balení pacientky pociťují obrovskou úlevu," uvádí gynekolog. Tu ale někdy mohou přinést i takzvané "babské" rady - pomáhají například čaje s bylinkami, jako jsou brusinka, jahoda a podběl, případně teplé obklady na podbřišek.

Myomy - nezhoubné nádory

Děložní myomy jsou nezhoubné nádory vyrůstající ze svaloviny stěny dělohy. Neohrožují ženu na životě, protože se nešíří nikam dál do organismu, ale mohou způsobovat bolesti a řadu dalších zdravotních potíží. Jsou spojeny s plodným věkem ženy, neboť jejich růst podporuje ženský pohlavní hormon estrogen, vylučovaný vaječníky. "Myomy někdy nemusí pacientku vůbec obtěžovat a zjistí se teprve při gynekologické prohlídce pohmatovým a především ultrazvukovým vyšetřením," říká Kříž. "Většinou se ale myomy projeví silnou menstruací, prodlouženým krvácením, krutými bolestmi v podbřišku i dalšími příznaky, jako jsou výtok z rodidel, tlak v pánvi a v bedrech nebo časté močení," dodává.

Co pomůže:

  • Stejně jako u menstruačních bolestí i v případě těch způsobených myomy platí, že může přinést úlevu užívání hormonální antikoncepce, nejedná se ale o léčbu myomů. K té lékaři využívají podávání nejrůznějších hormonálních léků, které dokážou zmírnit příznaky myomů, zabránit velkým krevním ztrátám, bolestem a také někdy umí myomy dočasně zmenšit. Bohužel způsobují také řadu nepříjemných vedlejších účinků a vždy jen na čas odloží nutnost operace. V posledních několika letech je na trhu k dispozici hormonální lék s účinnou látkou ulipristal acetát. Ten působí na myomy mnohem cíleněji než předchozí léky a jeho užívání neprovází nepříjemné vedlejší účinky. "Lék nasazuji s úspěchem u řady nemocných a po jednom až dvou měsících léčby již vidím tak razantní zmenšení myomů, že někdy operace vůbec není nutná," říká doktor Kříž. Pokud přeci jen konzervativní léčebné postupy nestačí, mohou gynekologové myomy řešit operací, a to laparoskopickou, nebo klasickou otevřenou. Při zákrocích odstraňují buď pouze samotné myomy, nebo celou dělohu - tomuto zákroku se říká hysterektomie.

Náhlé a chronické břišní příhody

V podbřišku se může odehrát ještě spousta dalších nepříjemných událostí, které se ohlásí leckdy i krutými bolestmi. Lékaři jim říkají "náhlá břišní příhoda" a k těm, které spadají do péče gynekologa, patří krvácení do dutiny břišní při mimoděložním těhotenství, nebo třeba torze, čili obtočení a uskřinutí vaječníkové cysty, nebo endometroidní cysty při endometrióze (onemocnění, kdy se sliznice děložní vyskytuje i mimo dělohu). Chronické bolesti se leckdy objevují po operacích a zánětech a jsou nejčastěji způsobeny srůsty mezi pobřišnicí a orgány pánve.

Co pomůže:

  • Akutní břišní příhody se vždy operují, a to většinou laparoskopicky. "Musíme najít zdroj krvácení, ten zastavit a provést co nejmenší operační výkon, aby byla zachována plodnost ženy," vysvětluje gynekolog. Operace bývá řešením i u bolestí vznikajících kvůli srůstům. Když se srůsty rozruší, příčina bolestí vymizí.
Autor: - red -Foto: ČTK

Další čtení

Šance pro Česko! Jak snížit škody způsobené kouřením a zachránit životy?

Zdraví
27. 3. 2025
Konopí - ilustrační foto

V Brně začal konopný festival Growfest. Má podpořit legalizaci marihuany

Zdraví
28. 3. 2025
Aplikace záchranka

Máte v mobilu aplikaci Záchranka? Nově pomůže i s duševními problémy

Zdraví
26. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ