Léčba koronaviru
Bulhaři nasadili proti covidu "národní" probiotika. Úspěšně
18.01.2021 13:00
Bulharští vědci úspěšně testovali probiotika na pacientech s covidem. Více než sedmdesáti pacientům s těžkým průběhem byla v nemocnici v Plevenu poskytnuta potravinová terapie jako doplněk standardní léčby. U všech, kterým byla kúra speciálních bulharských kmenů laktobacilů a streptokoků podávána, došlo k zásadnímu zlepšení a následnému úplnému uzdravení z covid-19.
Tým profesora Nikoly Alexandrova začal testovat účinky potravinové terapie probiotickou stravou během jara a léta na 72 pacientech. Terapeutickou kúru absolvovali všichni ve Fakultní nemocnici Pleven souběžně s běžnou léčbou. Podpůrná probiotická terapie obsahovala vzácné kmeny Lactobacillus bulgaricus DWT1 a Streptococcus themophilus DWT4. Ty se od běžných kmenů liší tím, že se získávají nikoli z rostlin, ale z vody, a vyskytují se pouze v určitých pramenech bulharského pohoří Rodopy, kde je profesor Alexandrov před několika lety objevil. Na rozdíl od běžných, rostlinných kmenů Lactobacillus bulgaricus a Streptococcus themophilus jsou jejich "vodní" varianty několikanásobně větší a mohutnější, díky pobytu ve vodě též daleko odolnější, a proto účinnější pro lidský organismus. "Naše dřívější výzkumy prokázaly, že tyto kmeny vedou k repolarizaci makrofágů z M2 na M1, přičemž makrofágy M1 jsou součástí vrozené imunity a ničí nádorové a virové buňky," vysvětluje Alexandrov. Bulharský tým na výzkumu spolupracoval s indickými kolegy z Národního institutu pro vědu, výzkum a vzdělávání při Ministerstvu pro atomovou energii pod vedením profesora Palocka Aicha a výsledky jejich objevu publikoval před dvěma lety prestižní časopis Journal of Functional Foods.
Pacienti s těžkým průběhem měli již po 10 dnech negativní test na covid-19
Nyní byla v Plevenu skupině pacientů poskytnuta výživová terapie probiotiky se zmíněnými vzácnými kmeny. Klinický obraz 72 pacientů testované skupiny s pozitivním PCR testem na covid-19 vykazoval respirační selhání, horečku a zápal plic. Většina pacientů měla ještě doprovodné problémy, jako je cukrovka, obezita, hypertenze, metabolický syndrom či Hashimotova nemoc. Od prvního dne po přijetí dostávali všichni kromě standardní léčby covid-19 i probiotickou terapii přípravkem Laktera v dávce 2x 15 gramů denně. "Jedna čajová lžička, tedy asi 5 gramů, obsahuje více než 75 miliard živých bakterií Lactobacillus bulgaricus DWT1 izolovaných z vody, což je zhruba tolik jako 30 kelímků tradičního bulharského jogurtu," říká Martin Kuttner z českého zastoupení společnosti Daflorn, která přípravek vyrábí. Profesor Alexandrov uvádí: "Na rozdíl od jiných pacientů s pneumonií covid-19 se ti, kteří užili probiotikum, klinicky zlepšili mnohem rychleji. Již třetí či čtvrtý den hospitalizace byli v dobrém celkovém stavu, afibrilní, bez známek respiračního selhání a se značně sníženým kašlem. Devátý až desátý den hospitalizace u těchto pacientů byl test PCR na covid-19 negativní." V této skupině nedošlo k žádnému úmrtí. Monitorování pacientů pokračuje i po propuštění z nemocnice. Za zmínku stojí, že během kúry nebyl infikován žádný ze zdravotnických pracovníků obsluhujících pacienty s covidem. Personál užívá probiotikum v dávce 15 g denně.
Podpůrná probiotická terapie - odkaz na studii: https://laktera.bg/en/2020/07/20/nutritional-therapy-with-probiotic-laktera-in-covid-19-patients/
Odkaz na studii v Journal of Functional Foods: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1756464619301513